eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Uczniowie z ZSP nr 2 dla społeczności Gryfina [GALERIA]

Autor: Zbigniew Włodarczyk

W poniedziałek 9 kwietnia na pl. Solidarności odbył się piknik im. Mariana Anklewicza

Wszystko zostało wymyślone i zorganizowane przez uczniów II klasy LA z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Łużyckiej w Gryfinie. Biorą oni udział w projekcie pn. Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, a kwietniowy piknik miał być finałem jednego z warsztatów. Poniżej publikujemy artykuł, który ukazał się na łamach Gazety Gryfińskiej, w nim również rozmowa z prowadzącą warsztaty w szkole.

 

Uczniowie z ZSP2 nowoczesnymi patriotami

„Od narzekania do działania” – takie hasło przyświeca projektowi Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, który w tym roku realizuje klasa 2 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 przy ul. Łużyckiej w Gryfinie. Podczas trwania projektu wcielane w życie są trzy główne filary akademii – kultura pamięci, samorządność i patriotyzm gospodarczy. Finałem zajęć będzie wyjątkowy piknik, który uczniowie przygotowują dla społeczności swojego miasta

 

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu organizowana jest przez Klub Jagielloński związany z wartościami republikańskimi, takimi jak działanie na rzecz dobra Polski, dobra wspólnego, nauka o tym, że sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Trzy główne ścieżki, którymi podąża to: kultura pamięci – dbanie o język polski, kultywowanie narodowych tradycji, dbanie o polską kulturę i sztukę, patriotyzm gospodarczy – przede wszystkim wspieranie lokalnych przedsiębiorstw i kupowanie polskich produktów i samorządność – zarówno na poziomie lokalnym, np. zakładanie samorządów uczniowskich, działanie pomiędzy samorządami w szkołach, ale też angażowanie się w życie gminy i propagowanie postaw obywatelskich.
Do projektu zakwalifikowała się wybrana przez wicedyrektora Macieja Puzika klasa prawniczo-pedagogiczna, choć oczywiście sami uczniowie chcieli wziąć udział. Projekt jest bezpłatny dla szkoły. Kto więc finansuje to przedsięwzięcie? Głównym sponsorem jest Fundacja Banku PKO, a patronatem medialnym akademię obejmuje Instytut Pamięci Narodowej. Wolontariusze prowadzący zajęcia z uczniami w ramach projektu działają na terenie całej Polski, w tym roku udział bierze aż 160 szkół. Cały projekt polega na przeprowadzeniu dwóch warsztatów z młodzieżą szkolną. W Gryfinie zajmowała się tym szczecinianka Patrycja Kwiecień. Na terenie Gryfina współdziałała z Kamilem Sobiechowskim, który jest mieszkańcem gminy, a dodatkowo absolwentem ZSP2. Finał projektu odbywa się w Warszawie i tam zostaną przyznane 2 nagrody. Nagroda ekspertów za film o patriocie lokalnym i udokumentowaną realizację projektu społecznego. Jest nią wyjazd do wybranego przez młodzież ośrodka wypoczynkowego w kraju. Oceniany jest zarówno pomysł, jak i sposób realizacji zadania. Druga nagroda, po raz pierwszy właśnie w tym roku, będzie przyznana za wygraną w rozgrywce na platformie internetowej. Badana będzie trafność decyzji politycznych, które ma podjąć młodzież szkolna.

Rozmowa z Patrycją Kwiecień prowadzącą zajęcia ANP w gryfińskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Łużyckiej

Jakie jest pani zadanie tutaj w Gryfinie?
- Przeprowadzić dwa warsztaty z uczniami wybranej klasy. Pierwsze były na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje polski system parlamentarny. Podczas tego spotkania młodzież wcielała się w rolę polityków. Akademia jest apolityczna, więc jeśli chodzi o podział na partie, to mamy np. konserwatystów, ludowców, demokratów, nie ma żadnego narzucania poglądów. Natomiast drugie zajęcia odbywają się pod hasłem „moje miasto”. Tu uczniowie wcielają się w rolę burmistrza/prezydenta miasta i radnych. Podczas zadania pracują na budżecie, takim, jak faktycznie jest. Pokazujemy im m.in. jak i gdzie szukać informacji na ten temat.

Jakie są cele tych zajęć?
- Chcemy pobudzić młodzież do działania, do aktywności i zaangażowania społecznego w swojej gminie. W tym celu po pierwszych zajęciach jest do zrealizowania film pt. „Patriota z mojej okolicy”. Uczniowie z klasy prawniczo-pedagogiczna wybrali na bohatera swojego filmu Juliana Dalidowicza, nauczyciela historii, który jest też m.in. inicjatorem muzeum gryfińskiego, propaguje historię miasta. Natomiast po warsztatach „moje miasto” trzeba przeprowadzić projekt społeczny. Gryfińscy uczniowie z ZSP2 zdecydowali się na przygotowanie pikniku dla mieszkańców. Podczas tego wydarzenia chcemy połączyć wszystkie trzy filary akademii, czyli kulturę pamięci, patriotyzm gospodarczy i samorządność. Piknik więc ma nosić imię zmarłego nie tak dawno znanego regionalisty Mariana Anklewicza. W ten sposób ci młodzi ludzie chcą upamiętnić jego postać i przybliżyć innym jego działalność. Uczniowie zamierzają też przygotować stoisko związane z historią Gryfina. Zarówno tą powojenną, jak i przed. W aspekcie samorządności chcą porozumieć się z licealistami ze szkoły w parku, aby razem realizowć tę inicjatywę. Zostaną też zaproszone starsze grupy dzieci z przedszkoli. Z działania na rzecz społeczności lokalnej wymyślili naukę udzielania pierwszej pomocy, a także stoisko, na którym będzie można wesprzeć Kojec Gryfiński. Ogólnie chodzi o to, aby młodzi ludzie zobaczyli, że nie jest trudno zaangażować się na poziomie lokalnym. Nie jest trudno pójść do burmistrza czy do radnej i zapytać o coś, porozmawiać na interesujący nas temat. Urzędnik jest od tego, żeby służyć. Zapominamy o tym, mamy stare przyzwyczajenia, że do urzędu to trzeba iść z bombonierką.

Sami to wszystko organizują?
- Tak. Ja odpowiadam za stronę formalną i dopytuję ich czy zadania są wykonane. Nie chcemy w żaden sposób tłumić kreatywności tych młodych ludzi. Nasza rola, moja i Kamila Sobiechowskiego czasem polega wręcz na tym, aby nieco ochłodzić ten zapał. Trzeba czasem dać im znać, że jednak nie wszystko jest możliwe do realizacji i trzeba pilnować formalności.

Jakie, według pani, korzyści z udziału w projekcie młodzi ludzie czerpią dla siebie?
- Czasami po zajęciach podchodzi uczeń i dziękuje mi, że dowiedział się czegoś pożytecznego, że nie zdawał sobie sprawy, że to tak funkcjonuje. Ja czuję wtedy satysfakcję. Uczniowie zauważają, że determinacją i zaangażowaniem doprowadzają do czegoś dobrego. Udział w zajęciach uczy też pewności siebie. Często mamy do czynienia z uczniami nieśmiałymi, którzy boją się wypowiadać publicznie, otwierają się, kiedy np. wcielają się w różne role. Młodzież nie jest przygotowana do życia w społeczeństwie. Nie wiedzą, jak załatwić pewne sprawy w urzędzie, co możemy, a czego nie możemy. To też staramy się przekazywać uczniom. Faktyczna świadomość prawna, społeczna, tego, co nas otacza pozwoli im umiejętnie przejść przez te lata dorosłości. Realnie możemy wpłynąć na postawy młodych, przekazać im coś wartościowego. Często sami się uczymy takiej pokory, bo każdy ma jakieś poglądy, a spotykając się z ponad 20. uczniów, z których każdy jest inny, każdy ma prawo do własnego zdania, musimy swoje poglądy wzajemnie szanować. Możemy się oczywiście nie zgadzać, ale powinniśmy dyskutować - a nie siebie obrażać.

Kamil Sobiechowski, były uczeń ZSP2: Uczniowie są bardzo zaangażowani, ambitnie podchodzą do tematu. Zawsze są gotowi do działania, sami się motywują. Wystarczy, że powie się im jedno, a oni zaraz dodają coś od siebie. Wystarczy impuls i już sypią pomysłami, to imponujące. Myślę, że to pozytywnie zaprocentuje w ich przyszłości. Właściwie zdawałem sobie sprawę z tego, że podołają tym zadaniom, angażowali się bez słowa sprzeciwu.

 


Podczas planowanej imprezy odbędzie się zbiórka dla gryfińskiego kojca, do którego są potrzebne rzeczy takie jak: koce, puszki z karmą, artykuły do pielęgnacji zwierząt, smycze, obroże, zabawki, szczotki. Dodatkowo będzie jeszcze ulokowane stoisko ze sprzedażą kawy i herbaty za symboliczną złotówkę, oraz ciast za dwa złote, zebrane środki zostaną także przeznaczone dla gryfińskiego kojca. Impreza ma na celu niesienie pomocy zwierzętom w kojcu, a przede wszystkim chcemy pokazać, że przez integracje lokalnej społeczności możemy kształtować naszą rzeczywistość, zyskaliśmy przychylność burmistrza miasta i gminy Gryfino.

 bg

 

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu