eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Czy głosy w BO 2018 zostały dobrze policzone?

Zrzut ekranu ze strony internetowej gryfińskiego budżetu obywatelskiego
Zrzut ekranu ze strony internetowej gryfińskiego budżetu obywatelskiegoAutor: BO 2018 Gryfino

Czy wyniki podane do publicznej wiadomości z głosowania w ramach gryfińskiego budżetu obywatelskiego 2018 mogą być nieprawdziwe? Taka wątpliwość zrodziła się po tym, gdy okazało się, że za liczenie elektronicznych głosów odpowiedzialna jest ta sama firma co w Gdańsku, gdzie przez wadliwy system w tym tygodniu doszło do ponownego głosowania

W Gdańsku powstała istna burza po tym, jak wykryto, że w systemie elektronicznym jest błąd, przez który część głosów nie została uznana. Sprawa dotyczy ponad 11 tys. głosów. Miasto zerwało umowę z firmą, która opracowała wadliwy program do głosowania. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak niektórzy wnioskodawcy zainteresowali się swoimi słabymi wynikami. Ich zdaniem nie mogli zebrać tak mało głosów. Podnoszone przez nich przypuszczenia okazały się prawdziwe. W wyniku błędu system nie zapisywał wszystkich punktów oddanych w trakcie głosowania. Warto tu zaznaczyć, że BO w Gdańsku przebiega na całkiem innych zasadach, niż w Gryfinie. Tam oddawane są punkty na poszczególne zadania, a budżet podzielony jest na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe. W Gryfinie nie ma takiego podziału i nie oddaje się punktów, tylko głosuje na trzy zadania. Jednak Gdańsk z Gryfinem łączy jedno: System do głosowania elektronicznego na projekty przygotowywała ta sama firma o nazwie Implyweb. Gdańsk po tym zdarzeniu zrezygnował ze współpracy z tą firmą. W tym tygodniu odbywa się tam dodatkowe głosowanie, które zostanie przeprowadzone wśród ponad 15 tys. mieszkańców. Czy w naszym mieście mogło również dojść do błędu? Na stronie internetowej BO 2018 w Gryfinie podano informację, że przez internet zagłosowało 847 osób. Skala więc jest nieporównywalnie mniejsza niż w Gdańsku. Zarówno urząd, jak i firma odpowiedzialna za liczenie głosów zapewniają, że wyniki są prawidłowe i do żadnego błędu dojść nie mogło.

 

W wywiadzie, który można przeczytać w obecnym numerze Gazety Gryfińskiej przedstawiamy stanowisko firmy Implyweb. W gazecie publikujemy również stanowisko gminy.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu