eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Gotowali na scenie barszcz ukraiński

W czwartek 9 listopada w Gryfińskim Domu Kultury wystąpiła czeska grupa teatralna Teď nádech a leť. Artyści zaprezentowali gryfińskiej widowni spektakl pn. "Kura nie jest ptakiem, Ukraina nie jest za granicą"

To portret życia marnowanego wojną, ale także i woli przetrwania. Mozaika złożona ze szczątków losów tych, którzy choć nie weszli w bezpośredni kontakt z wojną, to ta wpływa na ich życie. To również obraz tych, którzy w wojnie po jednej czy po drugiej stronie, dobrowolnie lub też nie z własnej woli - uczestniczą.

Artyści Teď nádech a leť w swoim spektaklu przedstawili grozę, sprzeczności, absurdy wojny i wojennej propagandy. Uciekając od ocen moralnych, prób zrozumienia czy rozgrzeszenia, oddają głos swoim bohaterom. Faktyczny głos, ponieważ scenariusz spektaklu został oparty o prawdziwe relacje m.in. uchodźców wojennych, uczestników Majdanu, mieszkańców Donbasu czy Mariupolu a także prace reporterów wojennych. Tak powstał obraz ukazujący złożoność konfliktu wojennego na wschodzie Ukrainy, jego niejednoznaczność.

Na kameralnej scenie, podczas trwania całego spektaklu gotowano ukraiński barszcz. Zapach tradycyjnej kuchni ukraińskiej jeszcze bardziej osadzał w realiach przestawianych historii. Ważnym elementem przedstawienia były także piękne pieśni, które twórcy spektaklu poznali podczas swoich podróży i spotkań z mieszkańcami Ukrainy.

(dost./kk)

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu