Advertisement
eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Gryfino, jakiego nie znacie

Często w samym centrum miasta można spotkać osobliwe twory pomysłowości bądź całkowicie zapomniane ślady ludzkiej egzystencji. Prezentujemy kilka z nich.

Wybraliśmy trzy ciekawe miejsca, które każdy gryfinianin bez problemu da radę znaleźć w swoim mieście. Nie rzucają się w oczy, a codziennie przechodzą koło nich setki ludzi.

Osobliwy design

Udając się schodami na ulicę 9 maja napotkać możemy wyjątkowe połączenie ludzkiej pomysłowości i oszczędności. Osoby, które wiele lat temu montowały poręcze dla przechodzących w tym miejscu mieszkańców, wykazały się innowacyjnym pomysłem, aby użyć drzewa jako elementu konstrukcji poręczy. Kiedy fotografowałem tę osobliwość kilka osób z zaciekawieniem zaczęło się jej przyglądać, komentując, że nie zauważali tego technologicznego cudu, aż do dzisiaj. Ze śmiechem doceniali pomysłowość twórców, doszukując się także drugiego dna takiej konstrukcji.
- Oszczędności godne naszych obecnych władz – śmieje się jedna z matek, odprowadzająca swoje dziecko do szkoły.
Jednak należy być z takim osądem ostrożnym, bo jak widać na zdjęciu, pomysł wykorzystania drzewa jako elementu konstrukcyjnego poręczy nie wyszło roślinie na zdrowie.Reklama dźwignią handlu

W miejscu, którym codziennie przechodzą setki mieszkańców kierujących się do tunelu na Górny Taras, możemy znaleźć osobliwą reklamę. Na płocie odgradzającym dworzec od centrum miasta, wisi reklama specyficznych usług krawieckich.
- Zawód niszowy, raczej nie ma szans na utrzymanie w dobie hipermarketów - komentuje Alicja, mieszkanka Górnego Tarasu, której pokazaliśmy zamieszczoną na dworcowym płocie reklamę.
Mówi, że przechodzi tamtędy od wielu lat i nie zauważyła tej tabliczki. Aby być pewnym, że zapomniana reklama nie jest już aktywna, próbowaliśmy skontaktować się z przedsiębiorcą, jednak nie udało się go zlokalizować. Prawdopodobnie reklama przeżyła swojego właściciela.

Piłkarski szlaban

W drodze na gryfińskie nabrzeże możemy natknąć się na osobliwą konstrukcję. Wzdłuż chodnika, przy jednym z budynków ulicy T. Kościuszki zamontowana jest zardzewiała barierka usytuowana na wprost bramy. Jako że to jedyny taki element w okolicy rodzi się pytanie, dlaczego ktoś miałby akurat w tym jedynym domu dbać o bezpieczeństwo osób przebywających w budynku? Zapytaliśmy mieszkańców czy w tym miejscu nie mieściła się kiedyś placówka bądź opieki nad dziećmi, co sugerowałoby postawienie zabezpieczenia.
- Nie było tu żadnych dzieci. Właściciel nie chciał, aby ktoś parkował w tym miejscu samochody - tłumaczy Henryk, jeden z okolicznych mieszkańców.
Wyjaśniło się także, jakiego materiału użyto do tej mało urokliwej konstrukcji. Okazuje się, że jest to... bramka piłkarska wkopana do odpowiedniej wysokości.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu