eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Gryfińska oczyszczalnia wymaga milionowych nakładów

W pomieszczeniu, gdzie stoją kontenery należy wymienić rurę zsypową oraz przeprowadzić remont ścian i sufitu
W pomieszczeniu, gdzie stoją kontenery należy wymienić rurę zsypową oraz przeprowadzić remont ścian i sufituAutor: Tomasz Obacz

Aby gryfińska oczyszczalnia ścieków przeszła pozytywnie przyszłoroczną kontrolę, tylko w tym roku Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych zamierza przeznaczyć na nią około dwóch milionów złotych. Nie będzie to jednak koniec inwestycji, ponieważ obiekt wymaga ciągłych nakładów finansowych

Co dziesięć lat oczyszczalnia musi przechodzić kompleksową kontrolę. Obiekt sprawdzany jest wtedy w szczegółowy sposób. Do tej pory w gryfińskiej oczyszczalni od początku jej istnienia odbyły się dwie takie kontrole. Kolejna przypada na połowę przyszłego roku, kiedy kończy ona swój żywot techniczny. Aby odbiór przeszedł pozytywnie, a jednostce zostało podtrzymane zezwolenie wodnoprawne, konieczne było wprowadzenie programu modernizacji oczyszczalni.

- Parametry, które osiągamy są prawidłowe, dlatego zapewniam, że nie dojdzie do sytuacji, aby nakazano nam zamknięcie oczyszczalni – mówi Zbigniew Stypa, prezes PUK. – Nie zwalnia nas to jednak z odpowiedzialności, aby odpowiednio ją przygotować do tego czasu, by nawet jeżeli coś wtedy okaże się nie tak, czekały nas do wykonania jedynie drobne prace i naprawy – dodaje.

Obiekty tego typu co jakiś czas powinny przechodzić gruntowną modernizację czy też remonty. Tylko w tym roku na tego typu działania na terenie oczyszczalni PUK zamierza przeznaczyć około dwóch milionów złotych. Wśród zadań zaplanowana jest wymiana części urządzeń. Modernizację będzie musiała przejść m.in. prasa do osuszania osadów. Remont tylko tego urządzenia może kosztować nawet ponad 200 tys. zł. Same pomieszczenia również wymagają już odświeżenia. Z tego względu zaplanowano również remont dachów oraz ścian.

 

Więcej na temat gryfińskiej oczyszczalni, oraz tych usytuowanych w miejscowościach wiejskich, można przeczytać w obecnym numerze Gazety Gryfińskiej.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu