eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Gryfińskie jesienne święto tańca

W dniach 17-19 listopada 2017 r. w Gryfinie odbędzie się kolejna, dziewiąta już edycja Jesiennej Sceny Tańca - Festiwalu Małych Form Ruchowych. Przestawiamy program imprezy i artystów, którzy w ciągu trzech dni będę prezentować się na scenie

Nowością tegorocznej imprezy jest Tydzień Tańca w Gryfinie, poprzedzający właściwe wydarzenia festiwalu. W jego ramach, od poniedziałku 13 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie odbywać się będą pokazy tańca lokalnych zespołów i szkół tańca, otwarte warsztaty różnych technik tanecznych. Rozstrzygnięty zostanie także konkurs plastyczny i fotograficzny „Ekspresja w tańcu”, z którego prace będą prezentowane podczas festiwalu. Wszystkie te działania mają poszerzyć wiedzę o tańcu i zachęcić młodzież do większego zainteresowania tą dziedziną sztuki. Organizatorzy zaprosili również Akademię Sztuki w Szczecinie do zaprezentowania prac studentów I Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuk Wizualnych tejże uczelni.

- W tym roku, dzięki wsparciu finansowemu Województwa Zachodniopomorskiego, PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Gminy Gryfino oraz sponsorów prywatnych, udało się przygotować bardzo atrakcyjną edycję festiwalu. Oferujemy spektakle ruchowe o różnej estetyce, ale wszystkie na wysokim poziomie artystycznym. W tym roku oprócz gości z Polski, zaprosiliśmy artystów z Niemiec, Szwajcarii, Izraela oraz Japonii. Zapraszamy na warsztaty tańca współczesnego i afro z wybitnymi nauczycielami w trzech blokach zajęć. Taniec współczesny poprowadzą Anna Maria Krysiak i Maiko Date, a taniec afro - Viola Wojciechowska. Zajęcia kierowane są do tancerzy oraz do osób, które rozpoczynają przygodę z ruchem - informuje Eliza Hołubowska, pomysłodawczyni i szef artystyczny festiwalu.

Do programu powróci też Silent Disco, czyli cicha dyskoteka. Trzech DJ-ów zaprosi do zabawy w różnych stylach muzycznych. W tym roku będą to: Monika Petryczko, Pierce White oraz lokalny duet Keri Szamot. Każdego dnia od godz. 18.00 czynna będzie kawiarnia festiwalu, gdzie oprócz kawy i herbaty organizatorzy zaproponują także zdrową żywność. Przez trzy festiwalowe dni, spektakle taneczne będą prezentowane w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury (ul. Szczecińska 17) o godz. 19.00. Bilety na wszystkie wydarzenia Jesiennej Sceny Tańca są już dostępne w sekretariacie placówki (ul. Szczecińska 17, tel. 91 416 25 20). Zapisy na warsztaty oraz zakup biletów są także możliwe drogą mejlową.
Organizatorami przedsięwzięcia są Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu i Gryfiński Dom Kultury, a patronat honorowy nad festiwalem objął burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, a patronat medialny - Gazeta Gryfińska.

 

PROGRAM

Jesiennej Sceny Tańca - 9. Festiwalu Małych Form Ruchowych w Gryfinie

miejsce: sala widowiskowa Gryfińskiego Domu Kultury, ul. Szczecińska 17

bilety: 15 zł/wieczór, rezerwacja: tewela95@gmail.com

 

piątek 17 listopada, godz. 19.00

Izabela Łogonowicz, Sebastian Zemankiewicz - „Silizium”

Teatr Tańca EGO VU - „Sieć”

Leszek Bzdyl - „Strategia”

(otwarcie wystawy „Język ciała/body language” Akademii Sztuki w Szczecinie)

 

sobota 18 listopada, godz. 19.00

Małgorzata Mielech - „Anonymous”

Aleksandra Carvalheiro - „Kiecka”

Maiko Date - „Song of the Earth”

(Silent Disco: godz. 21.00, info: tutaj)

 

niedziela 19 listopada, godz. 19.00

Mareike Jung, Olga Domańska - „Kopflos”

Irad Mazliah, Takako Matsuda -Foreign Work 2x2”

 

Artyści Jesiennej Sceny Tańca 2017:

Izabela Łogonowicz jest pedagogiem tańca tribal fusion rozpoznawalnym w całej Polsce. Z zawodu artysta fotograf (ASP Poznań) i dyplomowany instruktor tańca (AWF Poznań). Początkowa fascynacja tańcem przerodziła się u niej w prawdziwą pasję. Od 2014 r. organizuje w Poznaniu jedną z największych międzynarodowych imprez - Tribal Vanguard Festival. Przez kilka lat prowadziła w Poznaniu zespół Dada Masnada, obecnie skupia swoje szczecińskie uczennice w grupie pod nazwą Izotonia.
Sebastian Zemankiewicz od pięciu lat samodzielnie prowadzi zajęcia taneczne, poruszając się w kategoriach modern jazz, lyrical jazz, contemporary. Jest tancerzem i choreografem w szkole High Definition Dance Studio w Szczecinie. Brał udział w pokazach tanecznych organizowanych we współpracy z Teatrem Polskim w Szczecinie oraz w musicalach niemieckiego teatru Uckermärkische Bühnen Schwedt w Niemczech. (fot. nr 1, autor: Kamila Kozioł)

Teatr Tańca EGO VU - zespół powstał we wrześniu 1991 r. w Gryfinie i przez 20 lat działał jako Teatr Tańca Współczesnego Vogue. Oprócz tańca współczesnego, który jest najbliższy tancerzom, zespół poszukuje wiedzy w różnych technikach teatralnych i innych dziedzinach tańca. Prezentował się wielokrotnie podczas największych festiwali tanecznych i teatralnych. Członkowie zespołu współpracują z Teatrem Kana w Szczecinie, tworząc wspólne przedsięwzięcia, teatrem dramatycznym Uckermärkische Bühnen Schwedt w Niemczech, Ośrodkiem Działań Twórczych Zamek Bröllin w Niemczech czy szkołą High Definition Dance Studio w Szczecinie. (fot. nr 2, autor: Mariusz Strzelczyk)

Leszek Bzdyl - tancerz, aktor, choreograf, reżyser, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Dada von Bzdülöw. Na zawodowej scenie teatralnej od 1987 r. (Wrocławski Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego 1987-1990, Teatr Ekspresji Wojciecha Misiuro 1990-1992). W 1993 r. założył Teatr Dada von Bzdülöw, w którym reżyseruje, tworzy choreografie i występuje w większości przedstawień. Z teatrem prezentował się w ponad 20 krajach Europy, jak również w Chinach, Indiach, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Palestynie. Jako reżyser, choreograf, twórca ruchu scenicznego oraz aktor, od 1994 r. współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce. Od 2015 r. jest wykładowcą w Akademii Teatralnej w Warszawie. Prowadzi warsztaty teatralne w Polsce i za granicą, m.in. w Finlandii, Niemczach, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Ukrainie, USA i Zimbabwe. (fot. nr 3, autor: K. Myskowski)

Małgorzata Mielech - choreografka, tancerka oraz pedagog tańca. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. W latach 2007-2012 była solistką w Polskim Teatrze Tańca. Obecnie jest związana z DanceLab, projektem artystycznym, który założyła w 2012 r. Jako niezależna artystka zaangażowana jest w wiele prestiżowych działań artystycznych, współpracując z uznanymi na świecie artystami. Obecnie mieszka w Tel Awiwie, gdzie bierze udział w prestiżowym przedsięwzięciu nauczycielskim Gaga Teachers Program. Na swoim koncie ma nagrodę „Najbardziej abstrakcyjna idea” podczas festiwalu Licht. Blicke w Norymbergii. Została zaproszona przez Instytut Polski w Tel Awiwie oraz Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Poznaniu do wzięcia udziału w polsko-izraelskiej wymianie artystycznej jako choreograf reprezentujący Polskę. (fot. nr 4, autor: Maciej Zakrzewski)

Aleksandra Carvalheiro (Przedmojska) pochodzi z Gryfina. W latach 1991-2005 była tancerką i choreografką Teatru Tańca Vogue (obecnie EGO VU), a w latach 1996-2000 tańczyła w Teatrze Tańca Alter Witolda Jurewicza. Od 12 lat mieszka w Szwajcarii. Trenerka ciała z dyplomem międzynarodowego instytutu Pilatesa w Genewie. Uczy indywidualnie i grupowo świadomości ciała w profesjonalnym studiu treningowym. Swoją codzienną osobistą praktykę łączy z nową anatomią funkcjonalną. Wierzy w inteligencję ciała. Jej pasją jest taniec. Zawsze chętnie powraca na „swoją” ukochaną gryfińską scenę. (fot. nr 5, autor: Eric Bakker)

Maiko Date - tancerka i choreografka. W latach 2003-2011 tańczyła w teatrze tańca Mademoiselle Cinema w Tokio, który prezentował swoje spektakle m.in. w Niemczech, Francji, Bułgarii, Portugalii i Austrii. W 2010 r. założyła własną grupę taneczną Japonens. Dwa lata później przeniosła się do Berlina, aby zgłębiać własne możliwości na europejskiej scenie tańca współczesnego. W tym samym roku zrealizowała spektakl wizualno-taneczny „between islands” we współpracy z artystką wizualną Masayo Kajimura. W 2014 r. zdobyła nagrodę publiczności na Fukuoka Dance Fringe Festival w Japonii. Poza karierą sceniczną posiada także duże doświadczenie nauczyciela tańca. (fot. nr 6, dost.)

Mareike Jung - niemiecka aktorka teatru ruchu, mim oraz magiczka. Swoje umiejętności rozwijała w szkole The Etage Berlin, którą ukończyła w 2014 r. Od tego czasu zajmuje się własnymi produkcjami teatralnymi, jednocześnie współpracując z kilkoma zespołami w Europie. (fot. nr 7, dost.)

Olga Domańska - aktorka oraz performerka, absolwentka szwajcarskiej Akademii Teatru Dimitri, która charakteryzuje się połączeniem wielu dyscyplin performatywnych. Natychmiast po ukończeniu studiów założyła zespół teatralny Dodo Cabegna oraz fundację Pro Teatro16 działające w Szwajcarii. Olga tworzy spektakle poetyczne, z którymi podróżuje po całym świecie. Obecnie jedną z ważniejszych jej kolaboracji jest współpraca z włoskim Teatrem Jobel. (fot. nr 8, dost.)

Irad Mazliah rozpoczął karierę taneczną w wieku 25 lat, jako założyciel i partner Sadna Dance School w Hajfie (Izrael) - profesjonalnego trzyletniego programu szkoleniowego dla tancerzy i performerów. W latach 2011-2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Intimadance Tmuna Theatre w Tel Awiwie, stwarzając twórcze pole do eksperymentów i poszukiwań tanecznych. Jako tancerz i choreograf pracował z wieloma niezależnymi artystami, zespołami i instytucjami. W 2014 r. wraz Mają Katarzyną Molską założył Fundację Movementum oraz Warsaw Dance Department, w których jest prezesem i dyrektorem artystycznym. (fot. nr 9, dost.)

Takako Matsuda jest choreografką i niezależną tancerką. Swoje prace prezentowała podczas wielu festiwali, głównie w USA, Finlandii, Japonii i Polsce. Współpracowała m.in. z New Circus, Circo, Pori Dance Company, Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Tańca Zawirowania. Obecnie współpracuje z Warsaw Dance Department jako instruktor i choreograf. Jej taniec zawiera elementy budoh, butoh oraz formy zaczerpnięte z azjatyckich sztuk walki. (fot. nr 10, dost.)

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu