Advertisement
eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Mini Godzilla na Jana Pawła

Niecodzienne spotkanie z dziką fauną rodem z australijskiego buszu mieli pracownicy firmy Al Spaw, zlokalizowanej przy ul. Jana Pawła II w Gryfinie.

O sprawie dowiedzieliśmy się dzięki uprzejmości pana Michała ze sklepu zoologicznego Top Zoo na Górnym Tarasie, z którym wspólnie udaliśmy się na miejsce obejrzeć z bliska tajemnicze stworzenie. Zwierzę przywodzące na myśl efekt pracy japońskich scenarzystów filmów o Godzilli jest najprawdopodobniej przedstawicielem gatunku: Agama brodata karłowata (łac. – pogona henrylawsoni). Jaszczurki te stosunkowo od niedawna goszczą w polskich terariach. Długość ich ciała dochodzi do 30 cm. Według portalu www.terrarium.com.pl - Agamy nazywane są legwanami starego świata, występują w Europie, Afryce, Australii oraz wyspach Pacyfiku.

Agamy nazywane są legwanami starego świata, występują w Europie, Afryce, Australii oraz wyspach Pacyfiku

© terrarium.com.pl https://www.terrarium.com.pl/2570-pogona-henrylawsoni-agama-brodata-karlowata/
Agamy nazywane są legwanami starego świata, występują w Europie, Afryce, Australii oraz wyspach Pacyfiku

© terrarium.com.pl https://www.terrarium.com.pl/2570-pogona-henrylawsoni-agama-brodata-karlowata/

Niecodzienny wygląd agamy nie zrobił nadzwyczajnego wrażenia na pracownikach firmy, którzy około południa - ze spokojem, choć w rękawiczkach - schwytali jaszczurkę i umieścili w kartonie w nasłonecznionym pomieszczeniu. Agama nie uciekała, sprawiała wrażenie ospałej i obojętnej. Pan Michał ze sklepu zoologicznego zauważył, że przy obecnej temperaturze powietrza jaszczurka jest wychłodzona. Stąd jej mała ruchliwość. W terariach w dzień powinno się zapewniać jej temperaturę między 25 a 32°C oraz odpowiednią wilgotność powietrza.

Nasuwa się zatem pytanie co agama robiła na wolności, przechadzając się okolicami ul. Jana Pawła II? Niniejszym zwracamy się do was o pomoc w identyfikacji zwierzęcia. Być może znajdzie się właściciel / właścicielka? Poniżej zamieszczamy nr telefonu, pod którym należy kontaktować się w sprawie.

Póki co, agama trafi jeszcze dziś do szczecińskiej Fundacji Na Rzecz Zwierząt „DZIKA OSTOJA”, która specjalizuje się w tego typu przypadkach. Jaszczurka zostanie przebadana przez weterynarza, by wykluczyć ewentualne choroby.

Amatorom łatwego zarobku odradzamy próbę wyłudzenia agamy. Zwyczajowo w tego typu przypadkach właściciel dysponuje "kartą zwierzęcia" potwierdzającą legalny zakup.

Będziemy informować o dalszych losach jaszczura na gigancie.

Kontakt z fundacją "DZIKA OSTOJA":

- Michał Kudawski / tel. 503 355 211

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu