eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Kolejny koncert w świątyni

W niedzielę 29 października o godz. 19.00 w kościele na Starym Mieście odbędzie się XV Gryfiński Koncert Organowy

Utwory dawnej muzyki sakralnej odtworzy Bogdan Narloch (organy), któremu na trąbce towarzyszyć będzie Roman Gryń. Organizatorami przedsięwzięcia są Gmina Gryfino, Biblioteka Publiczna w Gryfinie, Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej oraz parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gryfinie. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, a sponsorem jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra

 

 

Artyści:

Bogdan Narloch studia muzyczne odbył w klasie organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w wielu kursach interpretacji muzyki organowej, m.in. u Milana Šlechty w Pradze. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. W latach 1995-2014 wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizował coroczne Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej odbywające się pod patronatem ministra kultury. Prowadziło je wielu wybitnych europejskich organistów. Jest doktorem habilitowanym profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi też klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jego aktywna działalność koncertowa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował wielokrotnie min. we Francji, Włoszech, w Niemczech, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Izraelu i Rosji. W swoim dorobku posiada nagrania prezentujące historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Poza działalnością artystyczną zajmuje się też budową organów, współpracując w tym zakresie z Urzędem Ochrony Zabytków.

Roman Gryń należy do wybitnych polskich wirtuozów trąbki i wykładowców w klasie tego instrumentu. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Potem doskonalił umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów, m.in. Timofieja Dokshicera czy Edwarda Tara. Jest laureatem Konkursu Młodych Trębaczy w Pabianicach oraz Konkursu Gry na Trąbce w Gdańsku. Od 1983 r. pracował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, potem na stanowisku solisty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz solisty i kierownika grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej. Współpracował z wieloma orkiestrami krajowymi i zagranicznymi, koncertując we wszystkich krajach Europy oraz w Kanadzie i USA. Obecnie jest profesorem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę trąbki, łącząc tę pracę od 2001 r. z funkcją kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu. Zasiada w jury wielu konkursów krajowych i międzynarodowych.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu