eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

„Malowane ustami"

Walery Siejtbatałow podczas malowania jednej ze swoich prac
Walery Siejtbatałow podczas malowania jednej ze swoich pracAutor: dost.

To tytuł wystawy wyjątkowego artysty, która zostanie otwarta w małej galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie we wtorek 10 lipca o godz. 17.00

Walery Siejtbatałow to artysta malarz pochodzący z Kazachstanu, który z powodu swojej niepełnosprawności maluje przy pomocy ust.

- Ekspozycja składać się będzie z około 30 obrazów, a na nich krajobrazów, martwej natury czy zwierząt - informuje Katarzyna Sztangret z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie.

Wystawa będzie czynna do 27 lipca w czasie otwarcia Centrum Informacji Turystycznej (poniedziałek-piątek w godz. 9..00-17.00, a w soboty - 8.00-16.00). Wstęp wolny.

 

O artyście:

Walery Siejtbatałow urodził się w 1965 r. w miejscowości Denisovka w Kazachstanie. Po ukończeniu szkoły zawodowej został powołany na dwa lata do czynnej służby wojskowej. Po wyjściu z wojska, do dnia wypadku pracował w rodzinnym zakładzie fotograficznym. W 1997 r. w wyniku niefortunnego skoku do wody, doznał urazu kręgosłupa szyjnego i stał się osobą niepełnosprawną, bez szansy na powrót do pełni zdrowia i sprawności fizycznej. W ucieczce przed myślami o swoim kalectwie i ewentualną depresją, zaczął uczyć się języka niemieckiego. Pisanie rękoma nie było jednak możliwe w związku z paraliżem od barku do stóp. Walery zaczął więc eksperymentować, trzymając pióro w ustach i w ten sposób pisał litery, później wyrazy, a następnie całe zdania. Wreszcie nadszedł czas, żeby w podobny sposób zacząć rysować, a w dalszej kolejności malować.

W kwietniu 2010 r. przyjechał do Polski jako repatriant z Kazachstanu. Zamieszkał z rodziną w Szczecinie. Jest członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (VDMFK).

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu