eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Nasz dziennikarz napisał książkę o "Najszybszym białym człowieku świata"

Wiesław Maniak jest jedynym Polakiem w historii, który wystąpił w finale Igrzysk Olimpijskich na 100 metrów oraz wywalczył tytuł Mistrza Europy na tym dystansie. Czwarte miejsce w Tokio, gdzie przegrał tylko z czarnoskórymi sprinterami, sprawiło, że dziennikarze nadali mu miano "Najszybszego białego człowieka świata". Nasz redakcyjny kolega napisał biografię szczecińskiego lekkoatlety, jednego z najwybitniejszych polskich sportowców w dziejach

Książka ukaże się w sprzedaży pod koniec roku. Wyjdzie nakładem Instytutu Pamięci Narodowej.

- Postać Maniaka, który największe sukcesy osiągał jako zawodnik Pogoni Szczecin, jego losy i sukcesy stanowią przyczynek do ukazania szerszego spektrum. Moja książka to historia polskiego sportu lat 60. Nie brakuje w niej tematów trudnych i kontrowersyjnych, jak "Sprawa Kłobukowskiej", wątek Ireny Kirszenstein-Szewińskiej w "kampanii antysyjonistycznej", czy nieco zapomniane dziś zdarzenie z 1967 roku, gdy polscy lekkoatleci nie udali się na mecz ze Stanami Zjednoczonymi, zasłaniając się wojną w Wietnami i imperializmem USA - wylicza Grzegorz Racinowski, dziennikarz Gazety Gryfińskiej i doktorant Uniwersytetu Szczecińskiego. Jednocześnie ma nadzieję, że publikacja przypomni postać wicemistrza olimpijskiego z 1964 roku w sztafecie i sześciokrotnego mistrza kraju.

- Autor ukazał nam postać znaną i nieznaną. Znaną w Szczecinie, nieznaną w kraju. A przecież był on członkiem słynnego Wunderteamu. Innych zawodników tego zespołu potrafimy wymienić, dlaczego nie pamiętamy o Wiesławie Maniaku? - napisał w recenzji książki prof. Artur Pasko, jeden z największych autorytetów historii sportu i kultury fizycznej w Polsce.

Warto odnotować, że w środę 15 sierpnia, o godzinie 18.00 odbędzie się I Memoriał im. Wiesława Maniaka. Z tej okazji w Szczecinie pojawią się najlepsi polscy sportowcy, wracający prosto z Mistrzostw Europy w Berlinie. Wstęp na mityng jest bezpłatny.

 

 

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu