Advertisement
eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Niemiecko-polski dialog w Żabnicy

Autor: dost.

Najpierw pojawił się pomysł, który mieszkający w Żabnicy prof. Bogdan Matławski, wprowadził w czyn. Aktualnie, Kolokwia rosowsko – żabnickie, czyli rozmowy społeczności mieszkających po dwóch brzegach Odry, już po raz drugi zawitały do podgryfińskiej wsi.

Pierwsze spotkanie z całego zaplanowanego cyklu, miało miejsce wiosną tego roku, przy kościele w przygranicznym Rosow. Drugie kolokwia rosowsko – żabnickie odbyły się  25 października, już w Żabnicy.
- To pomysł Bogdana Matławskiego, profesora Uniwersytetu Szczecińskiego, znanego z licznych innych kulturotwórczych inicjatyw, który stworzył to dzieło, aby umocnić przyjazne pograniczne polsko-niemieckie – przypomina Sławomir Fuks, dyrektor Szkoły Podstawowej w Żabnicy.
Swój wykład na temat akcji organizowanych w zamku Brollin, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczenia uwarunkowań społeczno-kulturalnych przygranicznej pracy młodzieży, wygłosił Marcin Zabielski. O dotychczasowych doświadczeniach z przygranicznej współpracy mówili też inni zaproszeni goście. Nastepnie, wspólnie poświęcono krzyż i przewieziony ostatnio z Dębiec poniemiecki nagrobek pastora Gustawa Bienn, stanowiący nowe miejsce pamięci.
- Doskonałym przerywnikiem ożywionej dyskusji były występy muzyczne młodych utalentowanych mieszkańców Czepina i Żabnicy oraz poczęstunek przygotowany przez mieszkańców – relacjonuje S. Fuks.
Nie zabrakło wymiany cennych doświadczeń, które pozwolą na rozwój tej społecznej inicjatywy w przyszłości. Kolejne kolokwia zapowiedziane są już na najbliższy, 2015 rok.


Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu