eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Odsłonią pomnik upamiętniający ofiary OUN/UPA

Autor: dost.

W najbliższą sobotę nastąpi odsłonięcie na cmentarzu centralnym w Szczecinie pomnika upamiętniającego ofiary OUN/UPA. W wydarzeniu wezmą również osoby z naszego regionu

Poniżej informacja przesłana przez Kamila Frelichowskiego ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć - Oddział Gryfino:

Szanowni Państwo,

Doczekaliśmy tej chwili w Szczecinie... A w zasadzie doczekali świadkowie i rodziny, których dotknęła okrutna zbrodnia ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo - Wschodnich, dokonana przez ukraińskich szowinistów głównie spod znaku OUN i UPA. Tysiące zamordowanych, w okrutny sposób, Polaków, Czechów, Żydów, i innych nacji, także sprawiedliwych Ukraińców, którzy mimo zagrożenia nieśli pomoc Polakom. Walkę o pamięć, o tychże zamordowanych, zaginionych (jako Stowarzyszenie Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć i środowiska kresowe) toczono kilka lat.

Stowarzyszenie Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie zapraszają serdecznie 9 lutego 2019 r. na uroczystości odsłonięcia na szczecińskim Cmentarzu Centralnym "Pomnika Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947."

 

Program:

- godz. 10:00 - Msza św. w intencji ofiar i członków ich rodzin, Cmentarz Centralny w Szczecinie, Kaplica główna.

- godz. 11:30 - rozpoczęcie uroczystości odsłonięcia pomnika, Cmentarz Centralny w Szczecinie, Aleja Górna, miejsce pomiędzy kwaterami 4A i 43B

 

Zachęcamy do udostępniania informacji! Sprawmy, by tego dnia nie zabrakło nas na tej uroczystości. Prosimy o powiadamianie znajomych, zapraszanie przyjaciół, udostępniania wydarzenia!

"Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary..."

 

dost.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu