Advertisement
eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Pierwsze warsztaty w ramach Sztukowania Miasta 2018 już za nami

Autor: Gryfiński Dom Kultury

Wyjątkowe warsztaty artystyczne "Niewidzialne Miasta" odbyły się w minioną sobotę 16 czerwca w Gryfińskim Domu Kultury. Poprowadziła je Edyta Waszak

Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu, Gryfiński Dom Kultury i Gmina Gryfino wracają z ideą odtworzenia festiwalu Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie. Na początek zostanie wznowiona część imprezy pod nazwą Sztukowanie Miasta. W ramach tej akcji artystycznej prowadzone mają być działania animacyjne, które swoim zasięgiem obejmą ulice miasta. Część z nich odbywać się będzie także w świetlicach wiejskich w Sobieradzu, Wełtyniu i Wirowie.

Pierwsze warsztaty, tzw. starter, który stanowi zapowiedź wrześniowych działań akcji Niewidzialne Miasta, odbyły się w poprzednią sobotę. Była to twórcza propozycja skierowana do pojedynczych uczestników w różnym wieku oraz do rodzin z dziećmi od 6. roku życia. Punktem wyjścia do pracy podczas zajęć były fragmenty książki Italo Calvino pt. "Niewidzialne miasta". Uczestnicy warsztatów sprawdzali, w jaki sposób tekst książki może stać się inspiracją dla wyobraźni i próbowali przekształcić to w konkretną strukturę przestrzenną. Tworzyli wspólnie formę swojego postrzegania wybranego miasta. Rodziły się projekty, powstawały rysunki miejsc w rodzinnym mieście dla nich ważnych, zapomnianych, a także nieistniejących budynków. Opowiadali swoje historie związane z tymi miejscami.

Warsztaty poprowadziła Edyta Waszak, gryfinianka i animatorka akcji artystycznych z najmłodszymi w Szczecinie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przypominamy, że w ramach Sztukowania Miasta 2018 odbędą się trzy niezależne przedsięwzięcia: Niewidzialne Miasta, Miasto Mówi Mi i Gminna Mapa Kultury, na których realizację organizatorzy pozyskali dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Edukacja Kulturalna.

 

(red./dost.)

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu