eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Rysunek satyryczny w małej galerii CIT

Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie zaprasza na pierwszą wystawę w 2018 r.

Tym razem jest to ekspozycja rysunku satyrycznego, na której prezentowane są prace polskiego karykaturzysty Juliusza Puchalskiego, znanego od czasów współpracy z czasopismem satyrycznym „Szpilki”, którą rozpoczął w 1952 r.

- Prace gościmy dzięki uprzejmości Małgorzaty Ragan, która jest jednocześnie organizatorem ekspozycji - informuje Katarzyna Sztangret z gryfińskiego CIT.
Wystawa będzie dostępna do 26 stycznia (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00).

 

Juliusz Puchalski urodził się 12 maja 1930 r. w Warszawie. Był absolwentem Państwowego Liceum Technik Teatralnych oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Debiutował w 1952 r. na łamach tygodnika „Szpilki”, gdzie uczył się rzemiosła satyrycznego pod okiem tak znakomitych karykaturzystów, jak Jerzy Zaruba i Eryk Lipiński. W 1954 r. został kierownikiem graficznym „Szpilek” i pełnił tę funkcję przez 20 lat. Współpracował również z wieloma wydawnictwami książkowymi, a jego rysunki publikowała prasa humorystyczna w kraju i za granicą, m.in. niemiecki „Pardon”, rosyjski „Krokodyl” i czeski „Rohač”. W 1987 r. rozpoczął współpracę z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Obok rysunku satyrycznego uprawiał wszystkie formy grafiki użytkowej, a wśród nich ilustrację książkową i plakat. Był również twórcą filmów animowanych, wielokrotnie nagradzanych na przeglądach i festiwalach filmowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień otrzymywanych na krajowych i międzynarodowych salonach humoru i satyry oraz wystawach plakatu. Ekspozycje indywidualne prac Juliusza Puchalskiego gościły kilkakrotnie w Warszawie, Wrocławiu, Elblągu czy Olsztynie. Swoje prace prezentował również na wystawach i festiwalach humoru poza granicami Polski. Jego rysunki były stale obecne w konkursach i na pokazach zbiorowych organizowanych przez warszawskie Muzeum Karykatury (m.in. „Szpilki 60 lat” - 1995, „Prezydenci i nie tylko” - 1996, „Posterunek satyry” - 1996, „Święta, święta” - 1997, „Panorama karykatury polskiej 1948-1998” - 1998, „II Salon SPAK” - 2000, „Żart i humor w plakacie polskim 1950-2000” - 2000). W 1990 r. Muzeum Karykatury było organizatorem indywidualnej wystawy prac Juliusza Puchalskiego. Zmarł 12 listopada 2011 r. w Warszawie.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu