eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Samochodem czy rowerem - ale tylko w jedną stronę

Autor: Barbara Gmiter

Z naszą redakcją skontaktował się czytelnik, będący zapalonym rowerzystą przemierzającym często nasze miasto. Zwrócił uwagę na fakt braku tabliczki z informacją „nie dotyczy rowerów” pod znakiem zakazu wjazdu do parku od strony Bramy Bańskiej

 Drogą asfaltową, która znajduje się w parku miejskim można poruszać się samochodami w dni powszednie w godzinach od 6.00 16.00. Jest ona oznaczona znakiem strefy zamieszkania. Dzięki temu wiemy, że piesi mają tam bezwzględne pierwszeństwo, ponadto prędkość pojazdów ograniczona jest do 20 km/h. Drogą tą poruszają się uczniowie do pobliskiej szkoły, spacerowicze, rodzice z wózkami lub z małymi dziećmi, ale także… rowerzyści. Oczywiście jest to droga jednokierunkowa, o czym również informuje nas odpowiednie oznakowanie. U wylotu, tuż przy Bramie Bańskiej ustawiony jest znak „zakaz wjazdu”. Zdaniem naszego czytelnika, który często porusza się rowerem, pod tymże znakiem powinna znaleźć się tabliczka z informacją „nie dotyczy rowerów”. Z zapytaniem o zasadność istnienia tam takiej informacji, skierowaliśmy się do oficera prasowego policji w Gryfinie, Grzegorza Klimka. Jego odpowiedź niestety naszego czytelnika rozczaruje:
- Rowerzystów znak zakazu obowiązuje tak samo, jak każdego innego uczestnika ruchu drogowego. Wjazd na tę drogę od strony Bramy Bańskiej jest niedozwolony – informuje funkcjonariusz. W moim odczuciu to oznakowanie jest przemyślane i prawidłowe – dodaje.
Droga ta jest jednokierunkowa z uwagi na bezpieczeństwo jej użytkowników. Zarówno strażnicy miejscy, jak i policjanci mają obowiązek reagować w odpowiedni sposób na poruszających się nią „pod prąd” zmotoryzowanych, jak i rowerzystów. Policja nie prowadzi takich statystyk, więc nie dowiedzieliśmy się, ile osób ukarano np. mandatem za poruszanie się po tej drodze w niewłaściwym kierunku. Jako ciekawostkę można dodać, że na początku tego parkowego traktu umieszczono znak drogowy B-10, czyli „zakaz wjazdu motorowerów”, a także B-4 „zakaz wjazdu motocykli” Na dwóch kółkach więc można jeździć tamtędy tylko bez silnika i tylko w jednym kierunku.

bg

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu