eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Spektakl o Witoldzie Pileckim

W sobotę 26 maja o godz. 17.00 w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury odbędzie się pokaz monodramu „Melduję Tobie, Polsko. Rotmistrz Pilecki”. W rolę tytułową wcieli się Przemysław Tejkowski

Spektakl jest sceniczną dokumentacją życia i działalności Witolda Pileckiego, który był m.in. organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz i autorem pierwszych raportów o Holokauście. Po wojnie został oskarżony przez komunistyczne władze o działalność wywiadowczą na rzecz rządu Rzeczpospolitej Polski na emigracji. Podczas śledztwa Pilecki był okrutnie torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Został skazany na karę śmierci, którą wykonano w 1948 r.

Scenariusz przedstawienia został oparty na autentycznych dokumentach, takich jak: listy, poezja i wypowiedzi rotmistrza Witolda Pileckiego, ale też protokoły z przesłuchań i przewodu sądowego. W rolę głównego bohatera wcieli się aktor teatralny i filmowy Przemysław Tejkowski.
Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest Radio Szczecin, partnerem głównym - IPN oddział w Szczecinie, a współpartnerami: Gmina Gryfino i Gryfiński Dom Kultury.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu