eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Strażacka współpraca bez granic

Autor: dost.

Polsko-niemiecki festyn i zawody sportowo-pożarnicze to nie wszystko, co czekać będzie na uczestników transgranicznego projektu powiatu gryfińskiego oraz Vorpommern-Greifswald

Wydarzenia odbędą się dzięki pozyskanemu przez Ochotniczą Straż Pożarną w Żelewie dofinansowaniu w ramach programu INTERREG.

Przedmiotem projektu jest transgraniczna współpraca strażaków-ochotników z Polski i Niemiec, a celem działań  kontynuacja współpracy polskich strażaków z terenu powiatu gryfińskiego i niemieckich z powiatu Vorpommern-Greifswald. Wszyscy uczestnicy inicjatywy pochodzą z obszaru wsparcia Euroregionu Pomerania.
- W ramach pozyskanego dofinansowania zaplanowano dwa główne wydarzenia - tłumaczy komendant gminny OSP Dariusz Olszewski. - To z jednej strony forma szkolenia, sprawdzenia swoich umiejętności, ale także zabawa - dodał.

Pierwsze wydarzenie odbędzie się w Kołbaczu 18 maja. To festyn polsko-niemiecki i uroczysty apel, który przeprowadzony zostanie zgodnie z ceremoniałem pożarniczym. W trakcie apelu strażacy otrzymają odznaczenia, listy pochwalne oraz nagrody za służbę w ochronie przeciwpożarowej. Po apelu zaplanowano piknik strażacki połączony z prezentacją sprzętu gaśniczego. Festyn będzie doskonałą formą integracji ratowników, mieszkańców oraz zaproszonych gości.
- W pikniku uczestniczyć będzie ze strony polskiej prawie 150 strażaków ochotników, w tym cztery jednostki OSP z terenu naszej gminy: Stare Czarnowo, Kołbacz, Żelewo i Żelisławiec. Ze strony niemieckiej do Kołbacza przyjedzie 50 osób z terenu powiatu Vorpommern-Greifswald: Freiwillige Feuerwehr Schwedt/Oder - wyjaśnia szef OSP w Żelewie Stefan Małyszczycki.

Na 30 czerwca zaplanowano zaś zawody sportowo-pożarnicze. Miejscem zmagań będzie Kołbacz. Strażacy zmierzą się w ćwiczeniu bojowym i sztafecie pożarniczej 7x50 m. Na najlepszych czekają puchary. W zawodach ze strony polskiej spodziewany jest udział 125 osób z terenu powiatu gryfińskiego, w tym OSP: Stare Czarnowo, Kołbacz, Żelewo, Żelislawiec, Chwarstnica, Gryfino, Radziszewo, Sobieradz, Wełtyń, Banie, Dłusko Gryfińskie, Widuchowa, Krzywin, Ognica i Śmierdnica. Natomiast ze strony niemieckiej 45 osób z terenu powiatu Vorpommern-Greifswald: Freiwillige Feuerwehr Schwedt/Oder.

Projekt dofinansowany został kwotą ponad 12 tys. euro. Wsparcie przyznała Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania. Gmina Stare Czarnowo zabezpieczyła zaś żelewskiej OSP wkład własny. To w sumie prawie 2 tys. euro.

(red./dost.)

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu