eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Uroczysta msza, wystawa, wykład i projekcje filmów - obchody ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Gryfinie

Autor: dost.

W Gryfinie uczczą ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej

 

We wtorek mija osiem lat od tragedii, która się wydarzyła w Smoleńsku w tym dniu. Samolot, któr ym leciała delegacja państwowa, na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim rozbił się, podchodząc do lądowania. Zginęło wówczas dziewięćdziesięcioro sześcioro Polaków. Delegacja leciała na obchody siedemdziesiątej rocznicy mordu katyńskiego na polskich oficerach, popełnionym przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Niewyjaśnione okoliczności tej tragedii spowodowały powstawanie na terenie całej Polski i w ośrodkach polonijnych  miejsc upamiętniające to wydarzenie.W dniu 4.lipca 2011roku z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej, Prawa i Sprawiedliwość komitet Gryfino, Radia Maryja, Solidarność Dolna Odra, powstał Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010 r. Za główny cel komitet postawił sobie
wybudowanie pomnika upamiętniającego tę tragedię. W zbiórkę pieniężną zaangażowane były
parafie dekanatu gryfińskiego, osoby fizyczne, organizacje społeczne, związki zawodowe, zakłady
pracy. 11 listopada 2011 roku pomnik został uroczyście odsłonięty i poświęcony. Całą uroczystość  celebrował Arcybiskup Andrzeja Dzięga. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali ks. kanonik Bronisław Kozłowski i pułkownik DanielButrym z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Poświęcenia dokonał Arcybiskup Andrzej Dzięga.

W najbliższy wtorek 10 kwietnia  o godz. 9.00 w kościele pw. Narodzenia NMP w Gryfinie odbędzie się uroczysta msza święta za 96 ofiar tragedii smoleńskiej.

Przez osiem lat modliliśmy się za każdą duszę ofiary, niezależnie od pochodzenia, przynależności partyjnej czy wyznania. Kończymy nasze comiesięczne spotkania modlitewne, mając przekonanie o naszej słuszności działania i wierząc, że tragedia smoleńska zostanie w końcu wyjaśniona.

 

Uroczystości i wydarzenia, które odbęda się tego dnia:

8. 45 uroczyste wprowadzenie pocztów sztandarowych

9.00 rozpoczęcie uroczystej mszy świętej

10.00 wyprowadzenie uczestników uroczystości pod pomnik

10.15 rozpoczęcie uroczysto, ści , pod pomnikiemmodlitwa za tragicznie zmarłychskładanie wieńców i kwiatów,
odczytanie apelu - posłania KGP/Klubu Gazety Polskiej/

10.45 zakończenie uroczystości pod pomnikiem

11.00 przejście do "hali wystawowej" na pl. Barnima i uroczyste otwarcie wystawy "KATYŃ". Przemówienia

11.30 zakończenie oficjalnej części uroczystości

18.00 spotkanie w Klubie Nauczyciela, wykład  Grzegorza Czapskiego pn. "KATYŃ", po wykładzie projekcja filmów: "Zbrodnia bez kary" i "Mgła"

(red./dost.)

.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu