eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

W Bartkowie znów zagości muzyka

Festiwal Twórczości Ludowej w Bartkowie na stałe wpisał się w kalendarz letnich, lokalnych i niezwykle oryginalnych imprez. Także i w tym roku podgryfińska miejscowość stanie się na jeden dzień polską stolicą folkloru

Dziewiata edycja festiwalu odbędzie się w sobotę 18 sierpnia. Początek wydarzenia zaplanowano o godz. 16.00. Na festiwalowej scenie zaprezentują się kapele ludowe Borzymianka, Gardnianki, Macierzanka i Wełtynianka. Wystąpi także zespół wokalny Ad Hoc. Na godz. 20.00 zaplanowano koncert wieczoru - występ zespołu Czeremszyna z Podlasia. Dwie godziny później rozpocznie się zabawa ludowa.

Dodatkowymi atrakcjami festiwalu będzie pojawienie się Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus i pracowni ceramicznej Hand Made Art z Cedyni. Dla zainteresowanych odbędą się warsztaty łucznicze, kowalskie oraz pokaz lepienia garnków na średniowiecznym kole. Nie zabraknie stoisk gastronomicznych oraz stoisk rękodzielniczych.

Honorowy patronat nad IX Festiwalem Twórczości Ludowej w Bartkowie objął burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryn. Organizatorami wydarzenia są Gryfiński Dom Kultury i Sołectwo Bartkowo.

 

 

Czeremszyna to jeden z ciekawszych zespołów folkowych inspirujących się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 r. w Czeremsze, niewielkiej miejscowości niedaleko Hajnówki, tuż przy granicy z Białorusią. Mówią o sobie podlaska hodowla muzyki żywej.

Podlasie to specyficzny region, gdzie współżyje wiele kultur, m.in. polska, białoruska, ukraińska, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w repertuarze kapeli. Od początku istnienia są to przede wszystkim pieśni ludowe w gwarze z Podlasia, ale nie tylko.

Czeremszyna ma na swoim koncie sześć wydawnictw fonograficznych. Zespół koncertował w wielu miastach Polski oraz poza jej granicami: we Włoszech, Francji, w Niemczech, Szwecji, Belgii, Holandii, Rosji, na Łotwie, Litwie i Węgrzech oraz w… Nepalu. Była też gościem wielu programów telewizyjnych.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu