eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

W sobotę Rajd Rowerowy „Przełomem Stuleci” - nową drogą rowerową „Zielonego Pogranicza” na odcinku „Doliną Tywy”. Trwają zapisy

- Zapraszamy na kolejny, wyjątkowy, rajd rowerowy zatytułowany „Przełomem stuleci”. Organizowane przez MKS Hermes w Gryfinie przy wsparciu Powiatu Gryfińskiego Gryfińskie Rajdy Rowerowe 2018 stawiają sobie za cel – uczczenie 100 – lecia niepodległości Polski. Ten trzeci już w tym roku rajd ma jakby wprowadzić uczestników w nowe 100 - lecie. Przez wiele lat Gryfino nie mogło doczekać się stworzenia dłuższego ciągu rowerowego. Dopiero rok jubileuszu państwa polskiego wprowadza nas w nowe stulecie dla rowerzystów - napisał do nas Komandor Rajdu, Andrzej Urbański

Od czerwca 2018 roku będziemy mogli przejechać bezpiecznie po trasie rowerowej aż do Trzcińska Zdroju, a od września aż do Siekierek, gdzie po przeprawie przez Odrę można będzie zamknąć pętlę rowerową do Gryfina przez Niemcy (szlak Odra - Nysa).

W dniu 9 czerwca 2018 r. udamy się po części nowej drogi rowerowej łączącej Gryfino i Trzcińsko - Zdrój, będącej odcinkiem trasy „Zielonego Pogranicza” Szczecin – Siekierki. Start roboczy nastąpi o godz. 9.30 tradycyjnie z Pl. Barnima I (przy kościele) a trasa rajdu rozpocznie się na początku nowej drogi rowerowej przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z ul. Letnią i ul. Artyleryjską (godz. 9.45).

Rajd skierowany jest do szerokiego kręgu turystów - rowerzystów - osób dorosłych, młodzieży, całych rodzin. Poprzez ten rajd pragniemy wypromować ten szlak, utrwalając także poczucie nowej tożsamości naszej „Powiatowej i Gminnej Ojczyzny”.

Podczas rajdu uczestnicy poznają technologię, koszty i wykonawców poszczególnych odcinków trasy. Ponadto każdy uczestnik rajdu otrzyma 36 stronicowy „Słowniczek rajdowy”, który zawierać będzie mnóstwo informacji o „Dolinie Tywy”, jej walorach krajobrazowych,  przyrodniczych i sentymentalnych, budowlach wodnych na rzece (młyny) i jej przełomach.  Słowniczek zawierać będzie także opisy miejscowości leżących przy trasie (Szczawno, Żórawie, Zórawki, Robacznik, Wirówek, Wirów, Chwarstnica, Osuch, Mielenko, Bartkowo, Borzym, Mały Borzym, Kamienisko, Trzaski, Różnowo, Lubanowo, Otoki). W opisach tych poznać będzie można historię miejscowości, zabytki, układy przestrzenne i inne ciekawostki.

Planujemy wyposażenie uczestników w biało-czerwone chorągiewki (mogą być własne) lub nalepki na rower z logo tegorocznych rajdów.

Do uczestnictwa w tym wyjątkowym rajdzie, podczas którego nastąpi nieoficjalne otwarcie nowej drogi rowerowej, zapraszamy wszystkich chętnych. Tym bardziej, że można będzie wybrać jeden z dwóch wariantów trasy:

- podstawowy: Gryfino – Szczawno – Wirówek - Chwarstnica - Borzym - Sosnowo – Lubanowo - Różnowo - Gryfino (38 km),

- skrócony: Gryfino – Szczawno – Wirówek – Chwarstnica – Gryfino (19 km).

Podczas rajdu będzie istniała możliwość zgłoszenia na kolejne rajdy (7), w tym na równie atrakcyjne 2 pierwsze z nich:

1) 23 i 24 czerwca (z noclegiem w Krajniku Górnym) połączone ze zwiedzaniem m. in. Chojny i Criewen oraz szeregu miejscowości i miejsc na trasach (nadodrzańskiej i wschodniej) pomiędzy Gryfinem a Chojną (poza drogą krajową 31),

2) 30 czerwca - rajd rowerowo - kajakowy (lub kajakowy) „Śladami walk na obiektach wodnych”, w tym na „Drodze Batowa”.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu