eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Wielka bitwa wraca do Gryfina!

Zeszłoroczna inscenizacja przyciągnęła na nabrzeże tłumy ludzi
Zeszłoroczna inscenizacja przyciągnęła na nabrzeże tłumy ludziAutor: Zbigniew Włodarczyk

Niebawem Gryfino ponownie zaleje fala żołnierzy! Wszystko za sprawą organizowanej już po raz trzeci w naszym mieście inscenizacji nawiązującej do operacji Market Garden. Tak jak poprzednio, towarzyszyć jej będą inne wydarzenia. Uczniowie gryfińskich szkół już dzień wcześniej będą mieli okazję zapoznać się z historią tej bitwy

Gryfino jest bardzo podobne do holenderskiego Arnhem. To właśnie tam odbyła się jedna z najbardziej znaczących potyczek pomiędzy aliantami i nazistami w 1944 roku. Z tego względu Studio Historyczne Huzar przy ścisłej współpracy z gminą Gryfino po raz kolejny przeprowadzi inscenizację operacji Market Garden, w której niebagatelną rolę odegrała Polska Samodzielna Brygada Spadochronowa generała Stanisława Sosabowskiego.

Główną część tegorocznego wydarzenia, czyli samą inscenizację, zaplanowano na sobotę 23 września. Jednak uczniowie gryfińskich szkół już dzień wcześniej będą mogli poznać historię tej bitwy. Właśnie wtedy odwiedzą ich członkowie studia Huzar i w pełnym umundurowaniu opowiadać będą o jej przebiegu.

Tegoroczna inscenizacja odbędzie się pod nazwą „Powrót do Arnhem”. Tak jak przed rokiem weźmie w niej udział aż 200 rekonstruktorów. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć wozy bojowe z czasów II wojny światowej. Wśród sprzętu pojawi się amerykański transporter opancerzony, niemiecki samochód pancerny, samobieżny zestaw przeciwlotniczy, motocykle, działa przeciwpancerne, czy też replika niemieckiego samolotu myśliwskiego FW190. Po raz pierwszy w inscenizacji weźmie również udział niemiecki czołg Pantera. Poza tym nie zabraknie dużej liczby broni oraz efektów pirotechnicznych. Ponownie nie lada atrakcją będą skoki spadochronowe.

 

Więcej informacji na temat inscenizacji znajduje się w obecnym numerze Gazety Gryfińskiej.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu