eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Wraca Sztukowanie! Pierwsze informacje

W ubiegłym tygodniu jako pierwsi poinformowaliśmy o powrocie festiwalu Sztukowanie. Dzisiaj czas na więcej informacji

To magiczne przedsięwzięcie odbywało się przed laty w naszym mieście cyklicznie. Nagle jednak, ta wspaniale rozwijająca się z roku na rok feta artystyczna, zniknęła z mapy kulturalnej Gryfina, z czym wielu jej odbiorców nie mogło sie pogodzić. Mamy dobre wieści dla jej miłośników - właśnie pojawia się szansa, że festiwal, dzięki któremu Gryfino zaistniało na kulturalnej mapie świata - powróci w pełnej okazałości.

W latach 2007-2012 międzynarodowy festiwal Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie organizował Gryfinski Dom Kultury i działąjący w jego strukturach Teatr 6 i PÓŁ. To przedsięwzięcie artystyczne prezentowało najnowsze trendy w sztuce europejskiej i światowej, a podczas sześciu edycji imprezy, nasze miasto odwiedziło blisko 500 artystów z 17 krajów świata! Pokazy spektakli, koncerty i szeroko rozumiane działania artystyczne odbywały się w Gryfińskim Domu Kultury, jego filii w Pałacyku pod Lwami oraz ich najbliższym otoczeniu.

- Ważną częścią festiwalu było Sztukowanie Miasta, czyli swoiste wyjście ze sztuką do ludzi, a więc animacja artystyczna na ulicach Gryfina. W ramach festiwalu w naszym mieście odbywały się uliczne happeningi, flash moby, czy akcje odkrywające historię miasta, jak choćby ta, pod nazwą Lokator, a zrealizowana przez reżyserkę Weronikę Fibich, gryfiniankę z pochodzenia, pracująca od lat w szczecińskim Teatrze Kana. Akcja zaanagażowała wielu mieszkańców Gryfina, udostępniających swoje mieszkania, punkty usługowe czy biura firm, które na kilka dni zamieniły się w miejsca działań artystycznych odwiedzanych przez uczestników przedsięwzięcia. Dzięki Sztukowaniu Miasta powstał m.in. nowy mural na fasadzie Gryfińskiego Domu Kultury - wspomina Krzysztof Gmiter, pomysłodawca i główny realizator festiwalu Sztukowanie.

Tego roku, tradycyjnie we wrześniu, Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu, Gryfiński Dom Kultury i Gmina Gryfino wracają z ideą odtworzenia festiwalu. Na początek zostanie wznowiona wspomniana przez Krzysztofa część imprezy pod nazwą Sztukowanie Miasta.

- Będą to działania animacyjne i artystyczne, które swoim zasięgiem obejmą ulice naszego miasta. Część przewidzianych działań odbywać sie będzie także w świetlicach wiejskich naszej gminy: w Sobieradzu, Wełtyniu i Wirowie - informuje K. Gmiter.

W ramach Sztukowania Miasta 2018 odbędą się trzy niezależne przedsięwzięcia: Niewidzialne Miasta, Miasto Mówi Mi i Gminna Mapa Kultury, na których realizację organizatorzy pozyskali dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pierwsze z wydarzeń rozpocznie się już w czerwcu. Poinformujemy o nim tutaj w najbliższy wtorek.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu