eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Zaniebieściło się na ulicach - oznaczają miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych

Autor: Barbara Gmiter

W czwartek, 10 maja pracownicy PUK malowali na gminnych ulicach na niebiesko miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych

W aktualnym cały czas wydaniu Gazety Gryfińskiej z 8 maja można przeczytać artykuł o tychże oznaczeniach. Jeden z naszych wiernych czytelników zgłosił nam również, że według niego - a sam jest inwalidą, który często porusza się po mieście samochodem - brakuje miejsc postojowych dla niepełnosprawcnych, zwłaszcza w centrum miasta. Wskazał jedną lokalizację, przy kościele, gdzie taki parking byłby według niego wskazany.

 

Za mało miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych?

 

Do redakcji Gazety Gryfińskiej z prośbą zwrócił się niepełnosprawny, ale zmotoryzowany mieszkaniec miasta. Otóż uważa on, że bardzo brakuje miejsca parkingowego dla inwalidów w okolicach kościoła

 

Pomiędzy budynkiem biblioteki publicznej i kościoła w centrum Gryfina, na znajdującym się tam parkingu, faktycznie nie ma wydzielonego miejsca dla niepełnosprawnych.
- Na ulicy Chrobrego też jest z tym problem – żalił się nam czytelnik, mieszkaniec Gryfina.
Jednak przy ulicy Kościuszki, która należy do gminy, tam przy samym kościele nie ma ani jednego miejsca postojowego dla inwalidów – mówił gryfinianin.
Najbliższe tych wymienionych przez mieszkańca miasta terenów miejsce postojowe dla inwalidów znajduje się przy kamienicach na ulicy Kościelnej. Jednak jest to zaledwie jedna koperta i według czytelnika właściwie zawsze, kiedy on potrzebuje zatrzymać się samochodem, stoi tam jakiś pojazd.
Gryfinian chciałby za naszym pośrednictwem zaapelować o utworzenie takiego miejsca właśnie tam. Czy jest na to szansa?
Zapytanie z tą treścią wysłaliśmy do sekretarz urzędu miejskiego, Ewy Sznajder. Odpowiedziała nam, że sugestia dotycząca parkingów została przyjęta.
- Proszę jednak o skierowanie przez czytelnika do burmistrza wniosku w tej sprawie. To umożliwi nam zajęcie się sprawą przy jednoczesnym bezpośrednim kontakcie z zainteresowanym – dodała sekretarz.

 

Osoby, które – podobnie jak gryfinianin, który odwiedził naszą redakcję – uważają, że takich miejsc jest w centrum, albo w ogóle w Gryfinie, zbyt mało, powinny więc skierować pisma w tej sprawie do magistratu. Według zapewnień pracowników UMiGu wnioski takie zostaną wzięte pod uwagę.

3 lipca 2015 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju, która zmieniła dotychczasowy sposób oznaczania miejsc postojowych dla niepełnosprawnych. Nastąpiło to przez dodanie wymogu, aby miejsce dla osoby niepełnosprawnej miało „nawierzchnię barwy niebieskiej”. Te szczególne miejsca parkingowe mają być dzięki temu lepiej widoczne.
Za zaparkowanie pojazdu na miejscu przeznaczonym dla inwalidy, kierowca może otrzymać mandat karny w kwocie 500 złotych i do tego 5 pkt. karnych. Funkcjonariusze mogą również pojazd postawiony na miejscu dla inwalidy bez karty inwalidzkiej, odholować na koszt właściciela na parking strzeżony.
W Polsce do korzystania ze specjalnie wyznaczonych miejsc do parkowania uprawnionych jest ponad 400 tys. osób z niepełnosprawnością.
Niektórzy kierowcy interpretują to w następujący sposób: oznacza to tyle, że obecne dziś na ulicach polskich miast oznaczenia - czyli białe linie i biały symbol niepełnosprawnego na bezbarwnej nawierzchni - nie są już znakami drogowymi, a parkowanie na nich przez pojazd do tego nieuprawniony nie wiąże się z groźbą grozi uzyskania mandatu. Oczywiście, pod warunkiem, że miejsca te nie posiadają innych oznaczeń. Jak to przedstawia się z perspektywy tych, którzy są władni do karania mandatami?

- Obowiązujące w tej kwestii od lipca 2015 roku przepisy nie są spójne – potwierdził Grzegorz Klimek. -Zwróciliśmy się do Komendy Wojewódzkiej Policji o interpretację – dodał.

Do tematu więc powrócimy, kiedy wszystko będzie jasne, aby również naszych czytników rzetelnie poinformować. Tymczasem zachęcamy do zgłaszania się w urzędzie miasta tych, którzy twierdzą,że miejsc postojowych dla niepełnosprawnych brakuje.

bg


Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu