eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Zaprasza do swojego raju po jabłka!

Autor: Archiwum Gazety Gryfińskiej

Mieszkaniec Włodkowic przyszedł dzisiaj do naszej redakcji z prośbą o zamieszczenie ogłoszenia. Chciał zamieścić w Gazecie Gryfińskiej informację dotyczącą oddania jabłek ze swojego sadu za, jak to określił, „co łaska”. Trudno doszukiwać się u niego w tej kwestii chęci zysku, a jedynie troskę o to, aby owoce się nie zmarnowały, więc postanowiliśmy go wesprzeć

Henryk Hancewicz z Włodkowic jest znany czytelnikom Gazety Gryfińskiej. Już dwa lata temu pisaliśmy o jego sadzie i o tym, że zachęca naszych mieszkańców do odwiedzania go i zrywania jabłek za, jak mówi, „co łaska”. Ze swojego gospodarstwa agroturystycznego wydzielił prawie 2,5 hektara, na którym znajduje się około 800 jabłoni. Posiada następujące odmiany jabłek: Jonatan, Starking, Bankroft, Malinowa oberlandzka oraz James Grieve. Drzewa nie są pryskane żadną chemią. W tym roku pojawiła się na nich bardzo duża liczba owoców.

- Mój sad znajduje się na dobrej ziemi, gdzie jest glina, która trzyma wilgoć, dlatego nie odczuliśmy tegorocznej suszy – mówi H. Hancewicz.

Ceny za kilogram jabłek są tak niskie, że zdaniem pana Henryka w przypadku sadowników nie działających na przemysłową skalę, dochód ze sprzedaży nie pokryje nawet kosztów zbiorów i transportu. Nie chce, aby owoce się zmarnowały, więc zaprasza wszystkich mieszkańców do odwiedzania jego sadu i zrywania jabłek.

- Zapraszamy do nas całe rodziny, które mogą wspólnie spędzić miło czas w sadzie. Najmłodsi przy okazji będą mogli zobaczyć nasze zwierzęta, co może się okazać dla nich nie lada atrakcją – zachęca pan Henryk.

Apel z 2016 roku spotkał się z dużym zainteresowaniem. Gospodarstwo we Włodkowicach odwiedziła spora liczba mieszkańców. Niektórzy za zerwane jabłka płacili symboliczne kwoty, inni chcąc docenić gest pana Henryka, płacili więcej. Zdarzyło się, że w zamian otrzymał np. wędzone ryby. Mężczyzna zaprasza wszystkich, którzy chcieliby spróbować jabłek z jego sadu. Znajdziecie go pod adresem Włodkowice 5.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu