eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Zapraszają na jubileuszowy koncert

Autor: dost.

Z okazji 15-lecia istnienia chóru Res Musica zorganizowany zostanie jubileuszowy koncert

Członkowie chóru zapraszają wszystkich mieszkańców na te wyjątkowe wydarzenie. Koncert odbędzie się w sobotę, piątego grudnia, o godz. 19:00, w kościele pw. NNMP przy ul. Kościelnej w Gryfinie.


Chór Mieszany „Res Musica” - Gryfino
Chór powstał w listopadzie 2000 roku jako Chór Nauczycielski. W 2002 roku zespół zajął II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W 2003 roku chór uczestniczył w wykonaniu „Mszy Koronacyjnej” W. A. Mozarta w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie z okazji XXV- lecia pontyfikatu Jana Pawła II. 01 marca 2004 roku zespół wykonał tę samą mszę Mozarta w Kościele NNMP w Gryfinie z okazji 750-lecia miasta. W 2004 roku Chór Nauczycielski założył stowarzyszenie i przyjął nazwę „Res Musica”. W 2006 roku chór „Res Musica” koncertował w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. W 2007 roku gryfiński zespół nagrodzony został Srebrnym Dyplomem, a w 2012 Brązowym Dyplomem na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz zajął III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii. W marcu 2009 roku , z okazji 755 lecia Gryfina chór „Res Musica” wykonał Mszę Franciszka Schuberta. W 2010 i 2012 roku zespół z Gryfina zdobywał Brązowe Dyplomy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. W 2011 roku chór z Gryfina zdobył „Brązowy Dyplom” na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rimini we Włoszech. W 2012 chór przywiózł Brązowy Dyplom z Międzynarodowego Festiwalu Adwentowo-Bożonarodzeniowego z Krakowa. W 2013 chór zajął 3 miejsce w Festiwalu Chóralnym Im. Wacława z Szamotuł. W 2014 zespół wykonał koncert oraz muzyczną oprawę mszy św. na Jasnej Górze w Częstochowie podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Energetyków. W 2015 roku chór Res Musica zdobył Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego.

Założycielem i dyrygentem chóru jest Grzegorz Handke. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jana Szyrockiego. Rozpoczął pracę dyrygencką w Szczecińskim Chórze Chłopięcym „Słowiki” w wieku 18 lat. Potem współpracował z Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej, Zespołem Pieśni i Tańca „Żeńcy” Akademii Rolniczej w Szczecinie. Był wykładowcą oraz założycielem chóru męskiego w Wyższym Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Szczecinie. Od 33 lat jest także II dyrygentem Chóru Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Założył i przez 10 lat prowadził w Gryfinie Międzyszkolny Chór „Amabile”. Osiem lat temu założył i przez 6 lat prowadził także chór męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego w Szczecinie. W 2011 roku Prezydent Szczecina mianował Grzegorza Handke – Dyrektorem i Dyrygentem Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu