eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Zlikwidowali maszt jeszcze przed budową

Zenon Trzepacz podziękował radnym Rady Powiatu za zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad
Zenon Trzepacz podziękował radnym Rady Powiatu za zdjęcie projektu uchwały z porządku obradAutor: Tomasz Obacz

Uchwała, jaką w poprzednim tygodniu mieli podjąć radni Rady Powiatu w Gryfinie zelektryzowała część mieszkańców Daleszewa. To właśnie w ich miejscowości planowano postawienie masztu instalacji telekomunikacyjnej. Podobny stanąć miał dwa lata temu tuż przy przedszkolu nr 5 w Gryfinie, jednak upór rodziców i okolicznych mieszkańców zwyciężył. Natomiast mało kto wie, że takich instalacji w Gryfinie i okolicach jest już sporo

Na ubiegłotygodniowej sesji rady powiatu radni mieli zająć się uchwałą, w której rozpatrywano wyrażenie zgody na zawarcie dziesięcioletniej umowy dzierżawy części nieruchomości, stanowiącej własność powiatu, położonej właśnie w Daleszewie. Nieruchomość ta jest niezagospodarowana. Obecnie w części służy jako plac składowy na materiały do remontu dróg powiatowych oraz budowy linii napowietrznej. Spółka P4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, czyli operator sieci Play, wystąpiła do powiatu z wnioskiem o wydzierżawienie części tego terenu (ok. 100 m2,) pod instalację telekomunikacyjną. Operator chciałby tam postawić wieżę o wysokości ok. 50 m.

Powiat dzięki temu otrzymałby zastrzyk finansowy w postaci czynszu. Poza tym zmniejszyłyby się koszty utrzymania tej działki. Takie też argumenty znalazły się w przygotowanej uchwale na ostatnią sesję. Argumenty mieszkańców okazały się jednak dla radnych mocniejsze.

- Gdy dowiedzieliśmy się o planowanej inwestycji, od razu podjęliśmy działania – mówi Zenon Trzepacz, radny Rady Miejskiej w Gryfinie, który w imieniu przeciwników inwestycji kontaktował się ze starostą oraz radnymi powiatu.

Jak mówi Z. Trzepacz, po obydwu stronach tej działki są zabudowania mieszkalne. Niegdyś znajdowała się tam wytwórnia mas bitumicznych.

- Było to uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Jak dowiedzieli się, że teraz ma powstać tam maszt, to nie mogli uwierzyć, że znowu będą borykali się z kolejnymi problemami – opowiada radny.

Dlatego podjęto działania, aby powstrzymać planowaną inwestycję. Wszystkie komisje podczas swoich obrad odrzuciły projekt uchwały i zawnioskowały o jego zdjęcie z porządku obrad. W związku z tym, na początku sesji przewodniczący Roman Michalski poddał pod głosowanie usunięcie tego punktu. Przy czterech głosach wstrzymujących się, radni odrzucili uchwałę. W związku z tym działka nie zostanie wydzierżawiona pod maszt instalacji telekomunikacyjnej. Przynajmniej w najbliższym czasie.

 

W obecnym numerze Gazety Gryfińskiej szeroko poruszamy temat stacji przekaźnikowych na terenie gminy Gryfino.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu