eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

ZSP 2 w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

" W pierwszym rzędzie uczcimy pamięć Powstańców Warszawskich troszcząc się o pokój w naszych sercach i w umiłowanej Ojczyźnie."

1 sierpnia 1944. Wtorek. Warszawa. Wchodzi w życie rozkaz płk. Antoniego Chruściela "(...)Nakazuję »W« dnia 1.08. godzina 17.00. (...)". Do akcji ruszają żołnierze, sanitariuszki, łącznicy.

1 sierpnia 2017. Też wtorek. W bazylice archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie rozpoczyna się msza święta, której przewodniczy bp. Henryk Wejman. W pierwszych rzędach Oni: "Janeczka", "Antoś", "Mela", "Hrabia", "Pogoń", "Czekolada", czyli Ci, którzy 73 lata temu wypełnili rozkaz "Montera". A obok Ich my, czyli dyrekcja i uczniowie ZSP 2, którzy dumni są z imienia Bohaterów Powstania Warszawskiego. Msza pełna jest pięknych słów o pokoju, miłości i przebaczaniu. Po mszy składanie kwiatów w kaplicy Armii Krajowej. A po oficjalnej uroczystości, w to upalne popołudnie, czas na lody i napoje chłodzące. Siedzimy wśród Powstańców i rozmawiamy o wszystkim. O obawach uczniów przed maturą i o maturze w maju 1944 roku na parę miesięcy przed walką. O dzisiejszym egzaminie na prawo jazdy i egzaminie zdawanym w wojsku, tyłem, na 3 tonowym samochodzie, na mostku o szerokości samochodu. O grzybobraniu, wycince drzew, komarach i Pitagorasie. O tym, że bardzo ważne jest to, na kogo się w życiu trafi. I pewny jestem, że każda osoba patrząca z boku pomyślała, że to szczęśliwi dziadkowie z równie szczęśliwymi wnukami, w czasie letniego popołudnia.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu