eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Chce postawić w Gryfinie pomnik niedźwiedzia Wojtka

Jerzy Romaniuk wskazuje miejsce w gryfińskim parku, gdzie według niego mógłby stanąć monument Wojtka
Jerzy Romaniuk wskazuje miejsce w gryfińskim parku, gdzie według niego mógłby stanąć monument WojtkaAutor: Kamil Miler

Jerzy Romaniuk przyjechał do Gryfina z Wołynia 17 kwietnia 1946 r. Mieszka tu do dziś. Jeden z jego starszych braci służył w 22 kompanii dowodzonej przez gen. Andersa, był w niej jednym z opiekunów słynnego niedźwiedzia – Wojtka. Właśnie w naszym mieście spoczywa ciało Szymona Romaniuka, dlatego jego młodszy brat wpadł na pomysł, aby postawić w Gryfinie pomnik słynnego na cały świat niedźwiedzia. Być może dojdzie do tego jeszcze w tym roku

Jego brat Szymon słynął z tego, że najczęściej w kompanii uprawiał z Wojtkiem zapasy. Był bardzo blisko niedźwiedzia.

- Brat opowiadał mi, że Wojtek rozumiał wszystkie komendy. Poznał świetnie język polski, co oczywiste, nie potrafił jedynie mówić – relacjonuje J. Romaniuk.

Niedźwiedź mierzący ponad 180 cm i ważący ponad 230 kg otrzymał w jednostce stopień kaprala.

- Usytuowanie pomnika w Gryfinie podyktowane jest tym, że tu spoczywa jego opiekun z czasów wojny. To będzie również świetny element edukacji młodzieży o niebywałych wydarzeniach wojennych. Zwracamy się do społeczeństwa o akceptację pomysłu. Uważam, że setna rocznica niepodległości, a więc 11 listopada tego roku, będzie świetną okazją do oficjalnego odsłonięcia rzeźby przedstawiającej Wojtka – mówi J. Romaniuk.

Koszt postawienia pomnika o wysokości ok. 180 cm wynosi co najmniej 30 tysięcy złotych. Pomysłodawcy jeszcze w marcu chcą zorganizować spotkanie z osobami chętnymi do pomocy przy zbiórce środków, aby czym prędzej ją rozpocząć.

Więcej o tym pomyśle w najbliższym wydaniu Gazety Gryfińskiej.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu