eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Czwarty protest. W środę skromniej

Co najmniej o połowę mniej osób niż we wtorek "przespacerowało się" ulicami Gryfina w ramach protestu przeciw wyrokowi TK, zaostrzającemu przepisy antyaborcyjne.

Słabsza frekwencja miała wiązać się z wcześniejszymi dużymi protestami w Szczecinie, które zasilić mieli mieszkańcy Gryfina w ramach zapowiadanego na dziś obywatelskiego strajku. Wśród obecnych w Gryfinie dominowali młodzi ludzie. Paradoksalnie było dużo spokojniej, a przemarszowi nie towarzyszły wulgarne hasła.

Arsenał skandujący i bez tego mają bogaty. "Kinga, powiedz tacie: niech patrzy w swoje gacie!" - to tylko jednen z wielu okrzyków, które dziś wybrzmiały wyjątkowo donośnie. Dzisiaj bowiem, ku zaskoczeniu wielu, córka prezydenta Dudy piastująca stanowisko doradcy, stanęła de facto po stronie kobiet walczących o prawo decydowania o przerwaniu ciąży, gdy zagrożona jest ciężką (letalną) wadą płodu.

Dzisiaj również można było spotkać nieduże grupy panów w średnim wieku, przechadzających się w bliskm sąsiedztwie kościoła na Starym Mieście. Sądząc po zapowiedziach, byli to przedstawiciele obywatelskich obrońców świątyń. W najbliższym wydaniu Gazety Gryfińskiej przedstawimy ich punkt widzenia.

Wśród osób, które pytaliśmy o to, co dyktuje im intuicja odnośnie eskalacji podziału między nami - Polakami, żywe są obawy przed wybuchem przemocy na ulicach naszych miast. Jednocześnie wszyscy sa zgodni, że powinniśmy zachować spokój, a protesty powinny trzymać się z daleka od gestów wymierzonych w budynki sakralne lub wiernych.

Protestujący z przekąsem wypowiadali się również na temat milczącego prezydenta.

Dzisiaj naliczyliśmy około 200-300 uczestników protestu.

 

PS. Drodzy czytelnicy, wybaczcie ale mamy rodziny i szkoda nam czasu na użeranie się ze zwykłym brakiem wychowania i ubliżaniem w komentarzach. To nie ma nic wspólnego z wymianą poglądów. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich osób. Niestety dla dobra ogółu wyłączamy możliwość komentowania do godzin porannych. Wtedy będziemy mogli odpowiedzialnie zająć się moderacją. Z góry uprzedzamy, że osoby notorycznie łamiące zasady kulturalnej dyskusji będą banowane na stałe. Póki co odsyłamy do komentowania na naszym profilu FB. Milej nocy.