eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Daj swojej choince drugie życie

Nie pozbyłeś się jeszcze choinki? Ten post jest adresowany do ciebie! Choinka nie musi wylądować na śmietniku. O tym, że drzewko ma szansę na powrót do natury mówi starszy specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa w Gryfinie

- Do posadzenia w ogrodzie nadają się oczywiście wyłącznie te drzewka, które nabyliśmy w doniczkach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jak wygląda system korzeniowy takiej choinki. Czy nie został zbyt mocno przycięty w stosunku do wysokości naszego drzewka. Jeśli tak, drzewko takie może się nie przyjąć. Choinki, którymi chcemy wzbogacić nasz ogród nie powinny również stać za długo w ciepłych pomieszczeniach. Z uwagi na fakt, że sadzenie drzewek lepiej odłożyć na wiosnę, muszą one zostać przestawione w chłodniejsze miejsce, w przypadku wystawienia na zewnątrz warto je okryć gdy przychodzą mrozy. Jeśli nie mamy takiej możliwości i drzewko musi poczekać w temperaturze dodatniej nie możemy zapominać o podlewaniu. W przeciwnym bowiem razie przesuszymy system korzeniowy i drzewko też zacznie usychać.

W zaleceniach dotyczących uprawy świerków pospolitych czy srebrzystych znajdziemy informację, że drzewa te oczekują gleb żyznych, lekko wilgotnych o lekko kwaśnym odczynie i stanowisk słonecznych. Dla dobrego ich wzrostu warto to zatem wziąć pod uwagę przy planowaniu miejsca dla poświątecznych choinek. Z drugiej strony obserwując duże egzemplarze rosnące na różnych stanowiskach można powiedzieć, że świerki stosunkowo dobrze radzą sobie nawet wówczas gdy warunki odbiegają od tych idealnych. Ważne jest to, że świerki dobrze zaaklimatyzowane są odporne na mrozy.

Inaczej sprawa ma się z jodłami kaukaskimi. To również bardzo popularny gatunek drzewa kupowany jako świąteczna choinka. Jodła kaukaska lubi ciepło i ma niekiedy tendencje do przemarzania zimą. Młode sadzonki mogą przemarzać również podczas wiosennych przymrozków. W odniesieniu do gleby i stanowiska wymagania jodeł kaukaskich są zbliżone do świerków. Z nawożeniem świeżo posadzonych drzewek najlepiej wstrzymać się do momentu aż się ukorzenią. Należy również pamiętać, że nawożenie powtarzamy zarówno wiosną jak i jesienią, mając na uwadze fakt, że nawozy do wiosennego i jesiennego zasilania roślin różnią się składem i należy to uwzględniać. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów dedykowanych tej grupie roślin i z takich dobrze jest skorzystać (np. takich, które zapobiegają brązowieniu igieł). Ogólne zalecenia mówią o nawozach wieloskładnikowych, zawierających wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin makro- i mikroelementy.

 A co z drzewkami ciętymi, które kupujemy bez doniczek? One również mogą przydać nam się w ogródkach. Takie choinki można zagospodarować rozdrabniając je i rozsypując na rabacie uzyskując naturalny nawóz lub wyściółkę rabat np. roślin kwasolubnych - mówi Lidia Kmiecińska.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu