eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Efekty wysyłania e-maili do UMiGu

Piszę ten artykuł dla osób, które podobnie jak ja, zauważają zaśmiecone dworce i ulice, zabazgrolone ściany, uszkodzone obiekty sportowe i tym podobne. Jednak wysyłają one informacje o tym do lokalnych gazet internetowych; zamiast wysłać je najpierw do UMiGu lub innych odpowiednich organów, a dopiero po braku ich reakcji napisać o tym do gazety.

Przypomnę w tym miejscu artykuł z sierpnia 2018 roku pt. "Urokliwy hostel w miejskim parku", po którego publikacji z Redakcją skontaktował się przedstawiciel gminnej administracji, który powiedział, że na takie przypadki (stworzenie dzikiego "hostelu") Gmina reaguje natychmiast. Podobnie może być też w innych przypadkach.

W ciągu tego roku wysłałem e-maile w 7 sprawach głównie do UMiG w Gryfinie, ale także do Nadleśnictwa Gryfino, i do UM w Szczecinie. I przyniosły one następujące skutki:

Reakcja Nadleśnictwa Gryfino: 1) Straż Leśna ścięła przechyloną (nad ścieżką rowerową) brzozę

Reakcje UMiGu w Gryfinie: 2) SP nr 3 w Gryfinie doprowadziła do zamalowania najbardziej zabazgrolonej ściany budynku szkoły 3) wymieniono także siatki w bramkach na czerwonym boisku przy tej szkole 4) wyrównano znaki drogowe przy "Biedronce" na Asnyka 5) zmyto bazgroły na elewacjach dużych schodów przy ul. Kolejowej

Choć pisząc o reakcjach, używam bezosobowej formy czasownika, to jednak te prace — pożyteczne prace — wykonały konkretne osoby.

Były też reakcje, które mnie nie satysfakcjonowały — przykładowo dostałem odpowiedź, "że wiaty przystankowe objęte są stałą umową na utrzymanie ich w czystości i porządku" (i że moje uwagi zostały zgłoszone do PUKu). To dobrze, tylko że nie są czyste... Utrzymywanie ich w czystości to obowiązkowe zadanie własne gminy i gmina ma te zadanie wykonywać; także poprzez wpływanie na podmioty, którym to czyszczenie zleca. W tym przypadku jest to PUK. A może wpływać przykładowo poprzez niepłacenie za niewykonaną pracę.

Dlatego zachęcam Was, abyście wysyłali e-maile do UMiGu, OSiRu, Nadleśnictwa i tym podobnych z wymienionymi na początku artykułu problemami, ponieważ przynosi to efekt. A jak nie przyniesie, to można na te organy wpłynąć, pisząc do gazety i ogłaszając to publicznie.

Tymi e-mailami mam większy wpływ na samorząd, niż oddając głosy w wyborach samorządowych. Gdybym na wybory nie poszedł, to nie wpłynęłoby to na podział mandatów. Gdybym tych e-maili nie wysłał, to Gryfino byłoby brzydsze.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu