eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Gospodynie po nowemu

Członkinie koła
Członkinie koła

Dziewczyny z Żabnicy wpadły na pomysł stworzenia nowoczesnego Koła Gospodyń Wiejskich w ubiegłym roku. I choć istnieją od niedawna, już zapowiadają wyjątkową aktywność na swoim, i nie tylko, terenie

Na pomysł zorganizowania nowoczesnego koła gospodyń, wpadło kilka mieszkanek Żabnicy. Wcześniejsze, działające na tym terenie struktury rozpadły się i nie było chętnych do podjęcia się działalności w dotychczasowej formie. Kilka spotkań sąsiadujących ze sobą pań przyniosło efekt w październiku 2014 roku, zaś wkrótce, na imprezach gminnych oraz terenie świetlicy w Żabnicy można było zauważyć charakterystyczne czerwone fartuszki i białe koszulki z kotwicą stanowiącą logo Koła Gospodyń Wiejskich Barka.

- Wszystkie mieszkamy nad rzeką, często przepływają tu barki. Gdy zastanawiałyśmy się nad nazwą, każda podała swoją propozycję i okazało się, że większości to się właśnie skojarzyło – mówią żabniczanki.

W wielu miejscowościach działają Koła Gospodyń Wiejskich. Jednak Barka i jej członkinie starają się odejść od tego stereotypu. Jak mówią, nie chcą być już tylko miejscem, gdzie panie wymieniają się przepisami i uczą się gotować, choć potrafią to robić i na gminnych imprezach stanowi to główny element ich manifestacji w przestrzeni.

- Zależy nam na tym, aby wspierać lokalną społeczność, wyciągać ich z domu, aktywizować – mówią.

Zależy im na doświadczeniu osób starszych, wymianie przepisów kulinarnych i tradycji regionów, z których przyjechali pierwsi mieszkańcy Żabnicy. Takie nowoczesne koła coraz częściej stanowią przysłowiowe okna na świat, organizują różnego rodzaju szkolenia, spotkania z ciekawymi ludźmi i wyjazdy na spektakle teatralne. Poprzez różnego rodzaju inicjatywy, Koła Gospodyń włączają się w życie swoich miejscowości. Nie inaczej jest w przypadku Barki.

- Razem ze strażakami z OSP zorganizowaliśmy ferie zimowe dla dzieci. Realizujemy projekt z naszymi kołami gospodyń z Niemiec pt. Koleżanki zza miedzy zmieniają świat.

Barka stanowi obecnie wielkie wsparcie dla organizowanego w ich miejscowości Żabnickiego Lata z Rybką, gdzie oprócz przygotowywania potraw, stołów oraz osób, dbają także o zachowanie kultury i tradycji rybołówstwa śródlądowego. Tablice, z historią regionu, zdjęciami pionierów rybactwa, czy też instalacji w postaci łódek, sieci i sztandarowej już maskotki rybaka, obecnej od dwóch lat na imprezie, to dzieło rąk dziewczyn z Barki. Czy mają inne wielkie plany związane ze swoją działalnością ? Z pewnością. Jednak głównie zależy im na tym, aby atmosfera i klimat, które stworzyły we wsi, trwał przez wiele lat.

- Chcemy być jak najdłużej razem, a największą podzięką jest dla nas to, gdy ktoś docenia naszą pracę i starania – mówią gospodynie z Barki.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu