eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Hokeiści z gryfińskiej Polonii

W latach 60. Gryfino mogło pochwalić się niezłymi drużynami piłki nożnej i podnoszenia ciężarów. Do tego zajmowano się szkoleniem lekkoatletów, kolarzy oraz siatkarzy i koszykarzy. Mało kto już dziś pamięta, że w mieście funkcjonowała również sekcja… hokeja na lodzie

– Byłem już doświadczonym trenerem „Energii”, takim z wieloletnim stażem. Myślałem, że wiem już o wszystkim, co działo się w historii lokalnej piłki. Byłem jednak naiwny. Szukałem czegoś w siedzibie klubu i w jednej szafce znalazłem hokejowy strój, kije, maskę. Zgłupiałem, bo ostatnie o czym bym pomyślał, to to, że w Gryfinie grano w hokeja i to na lodzie – opowiadał nam przed kilkoma laty Marek Blumka.

Jego „niewiedzę” tłumaczy fakt, iż w Gryfinie znalazł się w 1979 roku, zaś hokej to temat, który miał miejsce dekadę wcześniej.

Wiemy to ze szczecińskiej prasy, która opisywała rozgrywki ligowe. Dziennikarze „Kuriera” ograniczali się jednak do krótkich zapowiedzi meczów oraz odnotowania ich rezultatów. Z największą pomocą przyszli nam nieocenieni bracia Wierzbowscy.

- Udało nam się znaleźć zdjęcie, które potwierdza istnienie drużyny i dzięki któremu można odtworzyć skład – powiedział Zdzisław, kładąc na stół fotografię. Grupa młodych chłopców, ubranych w koszulki z napisem „Polonia” i uzbrojonych w całe „hokejowe opakowanie”, spogląda z uśmiechem na fotografa. Ich twarze wydały się nam znajome.

- To dlatego, że trzon zespołu stanowili piłkarze Polonii. Gdy kończyła się runda jesienna, w ramach przygotowań do sezonu nie tylko graliśmy sparingi, czy rywalizowaliśmy w Zimowym Pucharze Kuriera. W listopadzie zmienialiśmy na kilka tygodni korki na łyżwy a boisko na lodowisko – tłumaczyli bracia.

W hokeja grali więc nie tylko Wierzbowscy, ale też Zygmunt Michalak (późniejsza legenda Gwardii Koszalin), Zbigniew Biernacki, czy Edmund Engel.

 

Więcej w Gazecie Gryfińskiej.

 

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu