eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Jedna z ostatnich wsi rolniczych

Danuta Świderek jest sołtysem Sobieradza trzecią kadencję. Na co dzień prowadzi świetlicę wiejską w swojej miejscowości
Danuta Świderek jest sołtysem Sobieradza trzecią kadencję. Na co dzień prowadzi świetlicę wiejską w swojej miejscowości

W Sobieradzu mieszka około 300 osób, z czego większość dorosłych zajmuje się rolnictwem. Bolączką mieszkańców są drogi wokół, jak i w samej wsi. Mimo ich stanu, na imprezę „Gotowanie na polanie” decyduje się przyjechać zawsze dużo gości. Wiemy, jaki będzie temat przewodni tegorocznej edycji

- Tak jak się to powtarza w wielu sołectwach, naszymi głównymi problemami są drogi – mówi Danuta Świderek, sołtys Sobieradza. – Chodzi nie tylko o drogi w samej miejscowości, ale również o te dojazdowe do pól – dodaje.

W magistracie złożono oświadczenie dotyczące ich stanu. Dojazd do miejscowości również jest utrudniony. Zarówno droga od strony Drzenina, jak i od Chwarstnicy, jak mówi sołtys, wymagają remontów.

- Załatali dziury, a tu trzeba wymienić nawierzchnię. Ponadto jezdnia jest tak wąska, że dwa samochody osobowe mają problem, aby się minąć – mówi Danuta Świderek.

Mimo tego, nie brakuje chętnych, aby zamieszkać w Sobieradzu. Powstają nowe domy na skrajach miejscowości, a działki rolne przekształcane są na budowlane. Niedługo trzeba będzie zacząć myśleć nie tylko o poprawieniu stanu dróg, ale również ich oświetleniu, gdy domów wzdłuż nich będzie coraz więcej. Nie wiadomo, jak długo będzie przybywać nowych mieszkańców. Rozbudowę miejscowości ograniczają chociażby droga ekspresowa przebiegająca w jej pobliżu, czy też farma wiatrowa. Z tego też względu nie było zgody mieszkańców na jej budowę. Obecnie większość mieszkańców Sobieradza stanowią rolnicy.

- 80% osób to rolnicy. Jesteśmy największą w gminie wsią rolniczą – mówi Danuta Świderek. - Mamy 6 gospodarstw z bydłem mlecznym, w pozostałych gospodarstwach uprawia się buraki cukrowe lub zboża – dodaje.

Sołtys jest spokojna o dalsze ich istnienie, ponieważ, jak opowiada, młodzi również włączają się w prowadzenie tychże gospodarstw i z czasem je przejmują. Z funduszu sołeckiego w ostatnich latach udało się m.in. wyremontować i doposażyć plac zabaw. Ponadto w poprzednim roku powstała przy nim siłownia pod chmurką. Zakupiono również bramki na boisko sportowe. Tegoroczny fundusz prawie w całości został przeznaczony na wymianę rynien i rur w zabytkowym kościele. Niecałe 2 tysiące złotych zarezerwowano na „Gotowanie na Polanie”, czyli flagową imprezę sołectwa.

- Coraz więcej chętnych zgłasza się do uczestnictwa w tym specyficznym konkursie kulinarnym – opowiada sołtys. – W 2014 roku impreza została uznana za jedno z lepszych wydarzeń w gminie Gryfino – dodaje.

W minionym roku tematem przewodnim było Po myśliwsku. Tegoroczna edycja będzie przebiegała pod hasłem Grillowanie na polanie, czyli trzeba będzie przygotować potrawy z grilla. Danuta Świderek bardzo liczy na najmłodszych mieszkańców, którzy aktywnie się udzielają i ma nadzieję, że dzięki nim Gotowanie na polanie będzie kontynuowane przez wiele kolejnych lat.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu