eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Jeżdżą po dziurach i kruszywie

Dorota Kulawiec jest sołtysem od połowy minionego roku. W miejscowości mieszka od urodzenia
Dorota Kulawiec jest sołtysem od połowy minionego roku. W miejscowości mieszka od urodzenia

Żórawie to średniej wielkości sołectwo liczące około 280 mieszkańców. Mimo fatalnego stanu infrastruktury, w ciągu dziesięciu lat sprowadziło się tam blisko 100 osób. Co ciekawe, mieszkańcy Żórawi również odczują negatywne skutki remontu na ul. Łużyckiej w Gryfinie

Sołectwo jest bardzo rozległe i zajmuje dużą powierzchnię. Dzięki temu jest jeszcze sporo miejsca do postawienia tam domu. Z tego faktu skorzystało w ciągu dziesięciu ostatnich lat blisko stu nowych mieszkańców. Obecnie również stawiane są kolejne fundamenty pod budowę nowych domów. Co przyciąga kolejne osoby?

- Znajdujemy się blisko Gryfina, panuje u nas cisza i spokój, do tego wokół mamy las – opowiada Dorota Kulawiec, sołtys Żórawi.

Na pewno nie przyciągnęła ich infrastruktura, która jest w bardzo złym stanie. W miejscowości jest sześć dróg, do których budowy zastosowano kruszywo. Znajduje się na nich wiele dziur, których najwięcej pojawia się w okresie jesiennym i wiosennym. Mimo wykonywanych remontów, po pewnym czasie drogi znów są zniszczone.

- Nie oczekujemy, aby wyglądały nie wiadomo jak dobrze, ale żeby były zrobione porządnie – mówi sołtys.

Ze względu na remont ul. Łużyckiej w Gryfinie, wytrzymałość wspomnianych dróg może zostać poddana jeszcze większej próbie. Jak mówi Dorota Kulawiec, osoby znające okolice, które chcą ominąć korki, będą jeździły przez Żórawie. W Szczawnie, które wchodzi w skład sołectwa, znajduje się drewniany most, który takiego oblężenia może nie udźwignąć.

- Jest praktycznie nieprzejezdny, ponieważ dosłownie się rozsypuje – mówi sołtys Żórawi.

Jest jeszcze temat nazewnictwa ulic w miejscowości. Obecna numeracja nie zawsze się sprawdza i osoby spoza miejscowości mają problem z odnalezieniem konkretnego domu. Jak tłumaczy sołtys, dzięki nazwaniu poszczególnych dróg prościej będzie trafić do mieszkańców, chociażby kurierom. A pomyłki zdarzają się nawet pomiędzy różnymi miejscowościami.

- Zdarza się, że do naszych skrzynek trafiają listy do mieszkańców Żórawek, a nasze do nich – opowiada Dorota Kulawiec.

Ważnym punktem spotkań mieszkańców wsi jest plac rekreacyjno-sportowy. Znajduje się na nim miejsce zabaw dla dzieci, boisko do piłki nożnej oraz do siatkówki. Właśnie tam rozgrywany jest co roku Amatorski Turniej Siatkówki Plażowej, zainicjowany jeszcze przez poprzednią sołtys. Z roku na rok zainteresowanie turniejem się zwiększa. Tegoroczna edycja odbędzie się 2 lipca. Przy okazji połączony zostanie z dniem dziecka, dlatego poza rywalizacją sportową, na mieszkańców czekają również inne atrakcje.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu