eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Kiedy Energetyk obchodzi urodziny? Na pewno nie 15 maja

W 2020 roku gryfińska piłka nożna obchodzi swoje 75 urodziny. Przyjęło się, że datą założenia Energetyka był 15 maja 1945 roku. Z całą świadomością stwierdzamy, że tego dnia nikt w Gryfinie nie myślał o piłce nożnej.

Kiedy więc powstał Energetyk, jeśli nie 15 maja 1945 roku? Zawiedziemy naszych czytelników, ale nie wiadomo. Nie łudzimy się również, że kiedyś uda się ustalić dokładnie „pionierski dzień” naszego sportu.

Archiwalia dotyczące pierwszych powojennych miesięcy Gryfina są szczątkowe i nie precyzują wielu istotniejszych kwestii, niż ta, kiedy po raz pierwszy w mieście kopnięto piłkę. Trzymając się dokumentacji, wyszłoby zresztą, że Energetyk powstał dopiero w marcu 1946 roku (zatwierdzono wówczas statut klubu), co też nie jest prawdą. Jak wiemy ze wspomnień, artykułów prasowych oraz archiwaliów, zespół piłkarski w Gryfinie funkcjonował już w 1945 r., gdy udokumentowano udział drużyny FC Gryfin w nieoficjalnych mistrzostwach województwa w piłce nożnej.

Powodów, aby nie przyjmować bezwiednie daty 15 maja 1945 r. jest kilka. Najważniejszy z nich jest związany z przekazaniem miasta polskiej administracji. Przyszłe władze Gryfina miały znaleźć się na jego terenie 4 maja 1945 r., gdy z Piły przyjechała polska grupa operacyjna z Edwardem Kunikiem na czele. Jak pisał Marian Anklewicz, znajdowało się w niej czterdzieści osiem osób, w tym dziesięciu milicjantów.

To jeden z przekazów. Inny mówi o zaledwie kilku mężczyznach, bez sprecyzowania kim byli, ani jakie zadanie otrzymali. Chociaż wojna zakończyła się 8 (według niektórych 9) maja, nie można było mówić o normalności. Polaków było kilkunastu, podczas gdy żołnierzy sowieckich kilkanaście tysięcy. Do miasta wrócili też niemieccy mieszkańcy, co sprawiło, że biało-czerwona flaga zawisła nad Gryfinem dopiero po złagodzeniu narodowościowych konfliktów, 12 maja 1945 roku. Polacy weszli do magistratu, ale wciąż nie było jednak wiadomo, czy okręg na stałe znajdzie się w granicach Polski.

Czy były to dobre warunki do założenia drużyny piłkarskiej? Naiwnością byłoby twierdzić, że w obliczu rosnących pytań, poczucia niepewności i narodowościowych problemów, garstka polskich mieszkańców odrzuciła na bok wszelkie sprawy bieżące, by założyć zespół piłkarski.

Ponadto zniszczone było nie tylko centrum miasta, ale także miejskie obiekty sportowe, co w swoich wspomnieniach wielokrotnie akcentowali lokalni pionierzy.

 

 

Cały artykuł znajduje się w dzisiejszym wydaniu Gazety Gryfińskiej.

 

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu