eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Kolejna wieża widokowa w regionie otwarta

źródło: Urząd Marszałkowski
źródło: Urząd Marszałkowski

- Odnowiona, oświetlona, monitorowana, z zagospodarowanym teren wokoło – tak prezentuje się wieża widokowa w Cedyni, która ponownie stała się atrakcją Pomorza Zachodniego. Władze miasta z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego, jak i miłośnikach aktywnej turystyki, przeprowadziły rewitalizację zabytku - poinformował Urząd Marszałkowski

Wieża zbudowana została w 1895 roku jako pomnik dla uczczenia poległych w wojnach żołnierzy pochodzących z Cedyni. Zabytek o wysokości 14 metrów znajduje się na wzgórzu, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 roku, stanowił ważny punkt obserwacyjny. Następnie obiekt użytkowały Wojska Ochrony Pogranicza.

- Jest to perełka gminy. Bardzo zabiegaliśmy o realizację tej inwestycji. Z tej wieży widać nie tylko polską, a również, za Odrą, niemiecką ziemię. To przepiękne okolice. Wieża na pewno będzie wielką atrakcją turystyczną - powiedział podczas zorganizowanej w środę uroczystości burmistrz Cedyni, dziękując marszałkowi za finansowe wsparcie.

Renowacja obiektu kosztowała prawie 1,3 mln zł, z czego aż 85% pokryła unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego.

- To prawie 1,1 mln zł, które zagwarantowała gminie Cedynia umowa podpisana w maju 2019 roku. Zadanie wpisało się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności oraz obszarów miejskich i wiejskich” - czytamy na stronie UM.