eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Krajnik, Krzypnica i Nowe Czarnowo zorganizują PoWsiNogę

Przedstawiciele trzech prężnie działających społeczności z naszej gminy postanowili zewrzeć szyki w organizacji wspólnego przedsięwzięcia. Tak zrodził się pomysł zorganizowania nietypowego rajdu wiejskiego pod nazwą PoWsiNoga, którego pierwsza edycja odbędzie się na początku września

Krajnik, Krzypnica i Nowe Czarnowo to trzy sąsiadujące ze sobą miejscowości w naszej gminie.

- Poza sąsiedztwem łączy nas wieloletnia przyjaźń, a także chęć wspólnego działania na rzecz naszych społeczności. Na pewno wszyscy jesteśmy społecznikami i nie wyobrażamy sobie życia gdzie indziej - zapewnia Sebastian Jazdowski, sołtys Krajnika.

Przedstawiciele sąsiadujących miejscowości od lat starają się wspierać, w miarę możliwości pomagać sobie, ale przede wszystkim starają się dzielić własnymi doświadczeniami.

- Od kilku lat działamy wspólnie, cyklicznie też się spotykamy. Każdy z nas podejmuje decyzje, które mogą poprawić jakość życia w swojej miejscowości. Staramy się rozsądnie wydatkować fundusz sołecki, w większości oczywiście przeznaczając go na cele inwestycyjne - mówi Barbara Kłonowska, sołtys Krzypnicy.

Równie ważne jest dla nich także życie kulturalne w miejscowościach. Cykliczny festyn integracyjny w Krajniku, letni festyn w Nowym Czarnowie czy Gminny Amatorski Turniej Piłki Nożnej w Krzypnicy to imprezy, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń na terenie naszej gminy.

- Od zawsze naszym największym marzeniem było zorganizowanie wspólnego dla naszych trzech miejscowości przedsięwzięcia. Miałoby ono spełniać kilka funkcji jednocześnie: angażować i integrować mieszkańców, być wydarzeniem kulturalnym, na które będziemy mogli zaprosić mieszkańców naszej gminy, a także pielęgnować tradycję wsi, pokazując ją w różnych aspektach naszej codzienności - informuje Urszula Czapiewska, sołtys Nowego Czarnowa. 

 

To będzie typowy rajd wiejski

PoWsiNoga to wydarzenie, podczas którego jego uczestnicy będą mieli szansę odkrywania wsi. Poznają wiejskie tradycje, historię trzech miejscowości, przyrodę, ciekawych ludzi, którzy tu mieszkają, przedwojenną architekturę czy niezwykłe miejsca. Pierwsza edycja PoWsiNogi odbędzie się 2 września i będzie miała formę rajdu na orientację przebiegającego pod hasłem „Leśnym duktem”. Krajnik, Krzypnica i Nowe Czarnowo położone są bowiem w sąsiedztwie przepięknych lasów, które kryją w sobie wiele niezwykłych miejsc, dlatego właśnie leśnym szlakiem podążymy w pierwszej edycji rajdu. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznania się z gospodarką leśną prowadzoną w pobliżu sołectw, dowiedzą się o dominujących tu bogactwach przyrodniczych.

- Zdradzimy wam także leśne miejsca, o których wie każdy mieszkaniec naszych miejscowości, poznacie ich historię i ciekawe wydarzenia związane z niektórymi z nich. Przez krótką chwilę staniecie się mieszkańcami naszych miejscowości - zapowiada radna Małgorzata Rubczak.

Już niedługo poznamy szczegóły dotyczące organizacji PoWsiNogi 2017.

 

 

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu