eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Kulturalny weekend

Grupa Teatralna Gliptykos
Grupa Teatralna GliptykosAutor: dost.

Trzy premiery teatralne i koncert piosenek francuskich w wykonaniu aktorki – tak wyglądał ostatni weekend w Gryfińskim Domu Kultury.

W piątkowy wieczór w sali widowiskowej przy ul. Szczecińskiej odbył się wyjątkowy koncert Klary Mahfouf-Gmiter zatytułowany „Klara spotyka Edith Piaf”. To osobisty hołd aktorki, na co dzień współpracującej z zawodowym teatrem Uckermärkische Bühnen Schwedt w Niemczech, dla wielkiej francuskiej śpiewaczki. Artystka pochodząca z Francji wykonała piosenki Piaf w języku oryginalnym. Gryfińska publiczność niezwykle ciepło przyjęła jej występ, były bisy oraz owacje na stojąco.

W sobotę do Sceny pod Lwami zaprosił Teatr Uhuru. Przybyli goście mieli szansę obejrzenia dwóch premierowych spektakli: „Ona’ oraz monodramu Patryka Kowalczyka „Na chwilę przed końcem”.

- Gryfiński teatr od lat ma swoją wierną publiczność, która chętnie ogląda nowe produkcje grupy. Nie zawiodła także w ostatnią sobotę – informuje Janusz Janiszewski, reżyser spektakli.

Niedziela z kolei należała do Grupy Teatralnej Gliptykos. Bilety na ich czwartą premierę, komedię zatytułowaną „Małe zamieszanie, czyli bombowy dzień z życia pewnego biura matrymonialnego”, tradycyjnie rozeszły się na klika dni przed spektaklem. Publiczność wypełniająca salę widowiskową GDK do ostatniego miejsca tradycyjnie doskonale się bawiła o czym świadczyć może burza oklasków w czasie ukłonów artystów na co dzień pełniących wiele ważnych zawodowych i społecznych ról.

Warto wspomnieć, że piątkowy koncert Klary Mahfouf-Gmiter miał charakter charytatywny.

- Dochód z koncertu przeznaczymy na rzecz zaprzyjaźnionego z gryfińskim środowiskiem artystycznym Mariusza Bolałka z Maszewa, który rok temu uległ wypadkowi. Najnowsze badania potwierdziły, że jest nadzieja, aby choć częściowo odzyskał władzę w nogach. Aby było to możliwe, potrzebna jest rehabilitacja oraz sprzęt – informuje Krzysztof Gmiter, organizator przedsięwzięcia.

Z kolei najbliższy, środowy pokaz spektaklu Gliptykosa wesprze leczenie gryfinianki Abigail Skopińskiej.

- W 2010 r. Abi miała poważny wypadek samochodowy, który brutalnie zmienił życiowe plany tej młodej kobiety. Dziś leży w łóżku i wymaga długotrwałej i kosztownej rehabilitacji – informuje Maria Piznal, reżyserka spektaklu grupy Gliptykos.
Fotografie dostarczone przez wykonawców i Gryfiński Dom Kultury:

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu