eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Łatwo do Niemiec nie wjedziemy

Od najbliższej soboty aby wejść/wjechać do Niemiec musimy posiadać przy sobie negatywny wynik tesu na SARS-CoV-2 lub przejść 14-dniową kwarantannę. Za złamanie tych zasad przyjdzie nam sporo zapłacić, nawet ponad 100 tysięcy złotych! Co z Polakami, którzy pracują w Niemczech?

Test musi być wykonany w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi zapowiadają surowe kary dla tych, którzy nie będą posiadać testu z negatywnym wynikiem (o pozytywnym nie wspominając :D) lub nie przejdą kwarantanny – maksymalny pułap to 25 tysięcy euro. To efekt włączenia Polski na listę krajów zaliczanych do obszarów ryzyka.

- Osoby wjeżdżające do Niemiec z Polski mają obowiązek podania swojego adresu pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożenia negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Co istotne, dokument musi być w języku niemieckim lub angielskim – podaje wyborcza.pl.

Co z Polakami, którzy pracują w Niemczech? Zależy, w którym z landów są zatrudnieni. Brandenburgia (m.in. Schwedt) informuje, że wyżej wymienione nakazy nie obowiązują osób dojeżdżających do pracy oraz w celu skorzystania z oferty edukacyjnej, szkoleniowej i dalszej edukacji w celach zawodowych.

- Nie jest na razie jasna sytuacja w przypadku Meklemburgii - Pomorze Przednie. Jak na razie docierają sprzeczne informacje. Od jednego z lokalnych polityków po niemieckiej stronie dowiedzieliśmy się, że zakaz przyjazdu do Niemiec bez kwarantanny będzie obejmował uczniów i pracowników. Są jednak opinie, że lokalne prawo będzie pozwalało takie osoby wyłączyć z tych rygorów, o ile złożą odpowiednie podanie – pisze wyborcza.pl.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu