eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Marszałek nagrodził niepełnosprawnych sportowców z Chojny i Żelechowa

- Zachodniopomorscy sportowcy udowodnili, że mimo pandemii potrafili sięgnąć po medale najważniejszych imprez 2020 roku – powiedział Marszałek Województwa, przyznając nagrody medalistom Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w dyscyplinach olimpijskich w różnych kategoriach wiekowych

W gronie dwudziestu trzech nagrodzonych „ludzi sportu” (wyróżnieni zostali też trenerzy) znalazły się cztery osoby z powiatu gryfińskiego. Olgierd Geblewicz wyróżnił m.in. Michała Gadowskiego, niepełnosprawnego wioślarza z Żelechowa. To członek KSI Startu Szczecin, którzy w parze z Jolantą Majką wywalczył brązowe medale Parawioślarskich Mistrzostw Europy, które odbyły się na poznańskiej Malcie. Jednocześnie, szczecińska dwójka podwójna mieszana wywalczyła kwalifikacje do tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Sukces ten Marszałek wycenił na 2,5 tys. zł. dla Gadowskiego i tyle samo dla jego partnerki.

Więcej, bo 4,5 tys. zł. przelano na konto Tycjana Kozdry. To lekkoatleta, zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego Mieszko Chojna i członek reprezentacji Polski stowarzyszenia Virtus, skupiającego sportowców z niepełnosprawnością umysłową. Tycjan, którego historię opisywaliśmy na naszych łamach, wystartował przed rokiem na Halowych Mistrzostwach Świata Virtus (World Indoor Athletics), zdobywając w Toruniu tytuł mistrzowski w skoku wzwyż i brązowy krążek w konkursie skoku w dal. W tych samych zawodach udział wziął jego klubowy kolega. Kamil Pitura również wrócił do domu z medalem. Razem z trójką pozostałych sprinterów stanął na najniższym stopniu podium w biegu sztafetowym 4x400 metrów, co Urząd Marszałkowski wycenił na 3,5 tysiąca złotych.

Trenerem obu zawodników jest założyciel UKS Mieszka Chojna – Piotr Czuto, który również znalazł się w gronie wyróżnionych przez Marszałka. Za wkład w przygotowanie podopiecznych otrzymał 2,5 tys. zł.

- Kororawirus wpłynął na zmianę planów treningowych, a organizatorów zmusił do odwołania wielu światowych imprez, w tym Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Tym bardziej docenić należy ciężką pracę zawodniczek i zawodników z Pomorza Zachodniego, którzy mimo pandemii zdobywali ważne medale dla regionu, dla Polski – powiedział Olgierd Geblewicz, dodając, że na gratyfikacje dla sportowych czempionów UM przeznaczył 72 tys. zł. Wyniosły one od 2,5 do 5 tys. zł.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu