eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Narodowe czytanie Żeromskiego w Gryfinie

Autor: Archiwum

W najbliższą sobotę 8 września odbędzie się kolejna już edycja Narodowego Czytania. Zainaugurowana przez parę prezydencką tegoroczna odsłona odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego wyjątkowo czytane będą dwie lektury

Głównym bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania jest Stefan Żeromski i jego "Przedwiośnie". Para prezydencka czytanie Antologii Niepodległości. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej prezydenta: "Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej".

Gryfiński akcent ogólnopolskiej akcji odbędzie się podczas Dożynek Archidiecezjalnych. Ze sceny umieszczonej na pl. Księcia Barnima I, wybrane fragmenty dzieła przeczytają: burmistrz Mieczysław Sawaryn, sekretarz Miasta i Gminy Gryfino Ewa Sznajder oraz naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Grzegorz Jastrowicz.

 

(red./dost.)

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu