eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

To nie lipa. To pył znad Sahary!

Choć ostatnie doniesienia synoptyków brzmiały dość sensacyjnie, znalazły potwierdzenie w faktach. Żółtawy pył wraz z wtorkowymi podmuchami wiatru dokuczliwie zaznaczył swoją obecność na ulicach naszego miasta.

Najlepiej przekonali się o tym kierowcy, którzy w środę rano postanowili wsiąść do swych aut. Karoserię większości z nich „ozdabiały” fantazyjne ornamenty, które przedstawiamy wam w galerii poniżej.

Część mieszkańców z zastanowieniem spoglądała na coraz bardziej zielone drzewa, ale przecież lipy kwitną dopiero na przełomie czerwa i lipca. Udaliśmy się więc po krótką opinię gryfińskich taksówkarzy, którzy jako grupa zawodowa swoje wiedzą i tanich bajek raczej nie kupują, a czystość ich pojazdów jest miarą zawodowej gracji. – Tak, to prawda, ewidentnie mamy do czynienia z tym rzadkim zjawiskiem. A przecież Afrykę dzieli od nas ile? Dwa i pół tysiąca kilometrów? – dopytywał jeden z nich. Sprawdziliśmy i dystans jaki pokonał znad Sahary do Gryfina nasz żółty gość wynosi w linii prostej dokładnie 3500 kilometrów (dane za Google Earth). Przy założeniu, że poruszał się z prędkością około 80 km/h ta podróż na gapę zajęła mu dwie doby!

Z takiego obrotu spraw zapewne cieszą się właściciele lokalnych myjni samochodowych, które dzisiaj mogą przeżywać swoiste oblężenie, zwłaszcza że wedle norweskich meteorologów z serwisu yr.no przez najbliższe dni w Gryfinie nie należy spodziewać się opadów deszczu. Wedle polskich serwisów meteo pył w naszych okolicach wirować będzie nawet do końca tygodnia. Sprawdzimy, czy tak w rzeczywistości się stanie.

Uwaga - w związku z polemicznymi głosami, które do nas dotarły otwarcie przyznajemy się, że nie mamy instrumentów do ostatecznej weryfikacji natury zjawiska pyłu w Gryfinie i w takich sytuacjach bazujemy na doniesieniach oficjalnych stacji meteo. Zachęcamy jednak do dyskusji osoby, które mają inną optykę. Niech taką zachętą będzie na przykład artykuł z innego źródła, które podaje zupełnie inny powód żółtego pyłu. Aby go przeczytać kliknijcie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu