eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Nie żyje Zofia Głuszko, gryfińska nauczycielka

W środę 20 stycznia zmarła Zofia Głuszko, wieloletnia gryfińska nauczycielka. Miała 88 lat

Niemal dokładnie rok temu, wspólnie ze swoim mężem, była bohaterką okładki Gazety Gryfińskiej. W lutym 2020 roku opisaliśmy bowiem historię niezwykłej, "nauczycielskiej miłości" Zofii i Mieczysława.

- W sierpniu będziemy obchodzić 67 rocznicę ślubu - mówili dostojni jubilaci, opowiadając historię swojego życia.

Pochodzili z dwóch zupełnie różnych części kraju. On z Sasowa, zaś pani Zofia z oddalonej o... 850 kilometrów Plisy. Spotkali się dopiero po II wojnie światowej na "Ziemiach Odzyskanych". Gdy jej miejscowość znalazła się poza granicami kraju, razem z rodziną zamieszkała w Mieszkowicach.

- Byłam trzynastolatką, więc najpierw musiałam skończyć własną edukację. Po podstawówce przyszedł czas na szkołę średnią. Miałam ambicje, byłam typem poszukiwacza. Niestety, na niewiele się to zdało, bo w Chojnie funkcjonowały tylko dwie szkoły. Nie chciałam iść do handlowej, więc drogą eliminacji wybrałam pedagogiczną. Nie miałam zamiaru być nauczycielką, ale los sprawił, że zaczęłam uczyć już w 1950 roku, krótko przed osiemnastymi urodzinami – przyznawała.

Nauczycielką została na całe życie. Uczyła geografii, ale nie tylko, gdyż jak zaznaczała, po wojnie, wobec deficytu pedagogów, nauczyciel musiał wtedy być omnibusem. Zajmowała się różnymi sprawami, także harcerstwem. Jej specjalizacją było jednak nauczanie klas 1-4.

Zajmowała się nim w Gryfinie, gdzie z Mieczysławem zamieszkali w 1954 roku, kilka miesięcy po ślubie. Przez wiele lat pracowała w SP nr 1 i w SP nr 2. Później swoją wiedzę wykorzystywała także jako instruktor nauczania początkowego na powiat gryfiński. Jeździła po terenie, organizowała konferencje dla nauczycieli. Robiła to aż do emerytury.

Zmarła w środę 20 stycznia, w wieku 88 lat. Trzy dni później, w sobotę, miał miejsce jej pogrzeb.

 

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

 

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu