eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Niebezpiecznie na drogach. Zachowaj czujność

Autor: Tomasz Obacz

Zachodniopomorscy policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Mokra, śliska nawierzchnia, coraz częstsze opady deszczu pogarszają warunki jazdy, znacznie wydłużając drogę hamowania, co w konsekwencji prowadzić może do kolizji i wypadków drogowych

Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu, o czym, jak mówią policjanci, niestety wielu kierowców  zapomina.

- Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok znacznie ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście. W takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć – informują policjanci z zespołu prasowego KWP w Szczecinie. - Zalecamy, aby sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu – dodają.

 

Policja radzi:

- Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

- Apelujemy, aby w tym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu, oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.

- Każdy pojazd który, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących i innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę.

- Okres od października do marca to najtrudniejszy czas dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie dla pieszych i kierujących jednośladami.

- Szybko zapadający zmrok w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi sprawiają, że piesi są bardzo słabo widoczni dla zmotoryzowanych. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność.

- Przypominamy, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Nośmy je na sobie, nie chowajmy odblasków w biurkach, szafkach czy też torebkach.

- Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego bezpiecznie dotarli do celu swojej podróży. Bądźmy ostrożni i widoczni podczas poruszania się po drodze. Korzystanie z elementów odblaskowych poprawia widoczność pieszego.

 

dost.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu