eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Niewinność burmistrzów warta 2648 zł?

Autor: Rafał Remont

Kolejny zaskakujący zwrot akcji w sprawie zarzutów dla byłego burmistrza Gryfina oraz jego zastępcy, jak się okazuje, mimo wcześniejszych informacji, sprawa nadużyć w delegacjach nie została w całości umorzona

Niedawno informowaliśmy o tym, że wyjaśniła się sprawa zarzutów wobec przekroczenia uprawnień służbowych polegających na rozliczaniu faktur służbowych. Oskarżeni w sprawie zostali Henryk P., były burmistrz Gryfina oraz Maciej S., jego zastępca. Jak wcześniej poinformowała nas Małgorzata Wojciechowicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, sprawa delegacji została umorzona. Wszystko jednak okazało się być bardziej złożone.

- Umorzenie dotyczyło tylko części sprawy. W styczniu Maciej S. usłyszał 13 zarzutów i akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu – mówi rzecznik prasowy prokuratury.

Nie można więc na razie mówić o niewinności obu byłych burmistrzów. Tymczasem w sprawie pojawił się nowy wątek. Zarówno Maciej S., jak i Henryk P. niedawno wpłacili pieniądze na konto gminy. Ma to być zwrot w ramach nieuprawnionego wydania środków publicznych w ramach wykorzystanych delegacji.

- Nic na temat takiej wpłaty nie wiem – mówi Małgorzata Wojciechowicz.

 

1756 + 892 = mniejszy wymiar kary?

Były burmistrz Henryk P. wpłacił do kasy gminy 1756 złotych. Jego zastępca dokonał wpłaty w wysokości 892 złotych. Wcześniej, jak informuje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, oskarżeni o nadużycia nie przyznali się do winy, z czego Maciej S. skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy zeznań. Dlaczego więc nagle w gminie dokonano wpłat?

Kamil Szymczewski, Radca Prawny z Poznania twierdzi, że ewentualne naprawienie szkody może mieć wpływ na wymiar kary.

- Nawet naprawienie szkody nie zmienia prawnokarnej oceny czynu jako potencjalnego występku, tzn. nie neguje tego, że przestępstwo mogło zaistnieć – wyjaśnia. – Natomiast naprawienie szkody jest bardzo istotną przesłanką łagodzącą odpowiedzialność. Jednak sam fakt następczego naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem przez jego sprawcę nie daje podstaw do jego uniewinnienia - dodaje.

Zapytaliśmy o decyzję zwrotu środków do gminnej kasy Macieja S., ale do dziś nie odpisał nam na maila. Nie udało się nam też skontaktować z Henrykiem P.

 

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie zarzutów

 

Henrykowi P. zarzucono popełnienie w okresie od 2010 do stycznia 2013 r. w Gryfinie 9 przestępstw polegających na przekroczeniu uprawnień w zakresie wydatkowania środków publicznych Urzędu Miasta i Gminy Gryfino, polegających na rozliczaniu, jako służbowych, faktur za usługi gastronomiczne ze spotkań prywatnych na łączną kwotę, co najmniej 3527,40 zł.

Maciejowi S. zarzucono popełnienie w okresie od 2010 r. do stycznia 2013 r. łącznie trzynastu przestępstw polegających na przekroczeniu uprawnień w zakresie wydatkowania środków publicznych Urzędu Miasta i Gminy Gryfino, polegających na rozliczania faktur za usługi gastronomiczne ze spotkań prywatnych, które opisywano, jako usługi za spotkania służbowe, na łączną kwotę, co najmniej 4542,10 zł.


Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu