eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Od sportowca do gangstera. Żołnierz "Oczki" grał w Energetyku

Na przełomie lat 80. i 90. gryfińscy kibice piłki ręcznej oklaskiwali Piotra R. Po latach, ci sami fani mogli usłyszeć o nim jako o gangsterze z „grupy szczecińskiej” skupionej wokół Marka Madveska, pseudonim „Oczko”

- Piotrek R., jak zawsze waleczny kołowy – zapisał w swoich notatkach Marek Zielonka, wklejając do notesu zdjęcie podopiecznego. W podobny sposób gangstera zapamiętali zawodnicy, uznając go za fajnego kolegę, lecz różniącego się od reszty drużyny.

Nie wiadomo zresztą czy wstąpił na gangsterską ścieżkę w czasach sportowej kariery. Znane są za to jego poczynania w połowie lat 90., gdy znalazł się w składzie gangu, który przeszedł do historii polskiej przestępczości zorganizowanej. Jego liderem był Marek Madvesek pseudonim „Oczko”, członek „panteonu największych polskich mafiosów lat 90.” (cyt. za „Nowy alfabet mafii).

„Grupa szczecińska” zajmowała się handlem i przemytem narkotyków, papierosów oraz alkoholu. W kręgu jej zainteresowań znajdowały się również porwania dla okupu oraz ściąganie haraczy od handlarzy samochodów i agencji towarzyskich.

 

Cały artykuł znajdzie się ww jutrzejszym wydaniu Gazety Gryfińskiej.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu