eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Podwyższyli opłaty za śmieci i podatki od nieruchomości!

Radna Małgorzata Wisiński słusznie zauważyła, że jeśli system jest zły to należy go zmodyfikować
Radna Małgorzata Wisiński słusznie zauważyła, że jeśli system jest zły to należy go zmodyfikowaćAutor: Kamil Miler

Niespodziewanie zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Gryfinie. Radni przegłosowali na niej podwyżki stawek śmieciowych oraz zwiększyli stawki podatku od nieruchomości. Zlikwidowano za to opłatę targową. Podejmowane w ten sposób, na samym końcu pracy starej rady uchwały, nie spodobały się radnym opozycyjnym oraz… niektórym radnym, którzy dotychczas wspierali burmistrza, ale w ostatnich wyborach nie zostali wybrani na kolejną kadencję

Radny Rafał Guga nie krył swojego oburzenia zwołaniem nadzwyczajnej sesji rady miejskiej i głosowaniem na nim podwyżek. Złożył oświadczenie, w którym domagał się przełożenia tych decyzji na nowo wybraną radę. Jego zdaniem powinna je poprzedzić merytoryczna dyskusja, na którą teraz zabrakło czasu. Ale jego wniosek poparła mniejszość, czyli tylko 8 radnych, 1 się wstrzymał, a przeciwko głosowało 10 radnych. To głosowanie tak naprawdę pokazało, że podwyżki tego dnia zostaną przegłosowane. Ale pokazało również, że część radnych, którzy dotychczas popierali burmistrza, a nie dostali się do nowej rady, tym razem nie będzie popierała wszystkich jego pomysłów (Z. Kmieciak, K. Hładki), wychodząc z założenia, że nad podwyżkami głosować powinni nowi radni.

Nie pojawiła się merytoryczna dyskusja nad potrzebą zwiększenia opłat śmieciowych, bo dość precyzyjnie wyjaśnił taką konieczność Mariusz Tarka, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej. Gmina od 2017 r. ponosi straty z tytułu opłat śmieciowych, a jak powtarzano jest to niezgodne z prawem. Stąd potrzeba zmian. Głos rozsądku popłynął od radnej opozycyjnej, Małgorzaty Wisińskiej.

- Skoro system jest zły i jesteśmy stratni, to należy go zmienić uszczelniając opłaty, bo jak wiadomo część osób nie płaci zgodnie z wypełnioną deklaracją. Proponowane podwyżki dotkną głównie tych, którzy uczciwe płacą za śmieci – mówiła.

Częściowo przyznał jej rację Paweł Nikitiński, obiecując pracę nad modyfikacją systemu w przyszłej kadencji. Podkreślił jednak, że Gmina nie może być stratna na gospodarce śmieciowej, ani nie może na niej zarabiać, co nakazuje RIO - stąd konieczność podwyżek, aby przyszłoroczny budżet był zgodny z wytycznymi instytucji nadzorującej samorządowe finanse.

Ostatecznie podwyższono opłaty śmieciowe – za śmieci segregowane opłata wzrosła z 11 zł do 16 zł, a za śmieci niesegregowane z 13 zł do 18 zł.

Krzysztof Hładki zauważył, że utrzymano różnicę 2 zł, a nie zmieniono proporcji opłat procentowo, co teoretycznie preferuje tych, którzy nie segregują, a jak wiadomo Gmina musi spełniać coraz wyższe poziomy segregacji w kolejnych latach.

Na koniec, trwającej 1,5 godziny sesji, głosowano również nad podwyżkami od nieruchomości, które dotykają głównie przedsiębiorców. Za było 11 radnych, przeciw 7, a 1 się wstrzymał. Podatek od nieruchomości wzrośnie więc w nowym roku następująco: z 83 groszy za m2 działki do 90 gr, natomiast z 20,4 zł za m2 budynku do 23 zł za m2. Przykładowo, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą w budynku o m2 powierzchni, w skali roku zapłacimy o 100 zł więcej.

Opozycja starała się podkreślić, że podwyżki podatków przedsiębiorcy przełożą na wyższe ceny swoich usług i produktów, co w efekcie odczują mieszkańcy. Z kolei wiceburmistrz Nikitiński podkreślał, że dzięki temu do gminnej kasy wpłynie w przyszłym roku ok. milion złotych więcej, a największymi płatnikami będą te największe konsorcja posiadające wielko powierzchowne zakłady i sklepy.

Co ciekawe, dotychczas większe od pozostałych podatki od nieruchomości płaciła elektrownia Dolna Odra – 23 zł za m2. Jej przedstawiciele wielokrotnie podnosili, że to nieuczciwe, iż mają większą od pozostałych stawkę. Po ostatnich zmianach, wszyscy zrównają się z dotychczasową stawką dla ZEDO.

Więcej o gorącej sesji nadzwyczajnej w najbliższym wydaniu Gazety Gryfińskiej. Tam również wiele wątków i wypowiedzi radnych z obu obozów.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu