eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Radzi Oskar Macuk. Dlaczego nie realizujemy noworocznych postanowień?

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok, a wraz z nim okres postanowień, które będziemy chcieli wprowadzić w życie od 1 stycznia. Oskar Macuk radzi co zrobić, aby tym razem się udało

W moim zawodzie bardzo często widzę, że już po kilku tygodniach nowego roku większość osób rezygnuje z realizacji noworocznych postanowień. Zanika u nich motywacja do dalszego działania, a brak szybko osiągniętych efektów definitywnie zniechęca ćwiczących. Postanowiłem więc w krótki sposób odnieść się do tego tematu i wyjaśnić, w jaki sposób skutecznie wprowadzić nowe plany w życie.

Po pierwsze, nasze noworoczne postanowienie trzeba traktować jako mierzalny cel, a nie „luźno rzucony” pomysł, który ma coś zmienić w naszym życiu. O ile na początku sama zmiana jest dużym motywatorem, o tyle już po paru tygodniach trudno jest działać na pełnych obrotach. Zalecam więc swoim podopiecznym, aby podzielić postawienie roczne na miesięczne cele, które będziemy sukcesywnie spełniać. Daje nam to swobodę działania i możliwość modyfikacji w kolejnym miesiącu, jeśli coś poszło nie po naszej myśli.

Najczęściej spotykam się w klubie z postanowieniem: w nowym roku schudnę. Jest to jednak bardzo trudne, ponieważ zazwyczaj brakuje przy tym konkretnie sprecyzowanego planu i celu, więc nie mamy żadnego punktu odniesienia. Na początku ustalmy realny roczny cel dla danej osoby, np. zredukowanie 10 kg w ciągu roku. Następnie podzielmy plan na miesiące, co da nam dużo większą motywację i możliwość monitorowania, czy wszytko idzie zgodnie z planem. 10 kg na rok to redukcja poniżej kilograma na miesiąc, a to już wydaje się bardzo realnym i motywującym założeniem. Po pierwszym miesiącu, kiedy uda nam się zgubić założony kilogram, znów ruszamy zmotywowani, mając w pamięci, że skoro teraz nam się udało, to w kolejnym miesiącu też damy radę.

Drugim często powielanym błędem jest stawianie sobie zbyt dużych wyzwań, które często są dla nas zbyt wymagające i stresujące, a w dodatku nasze postanowienia są tak mało istotne, że samo ich spełnienie nie jest dla nas tak motywujące, aby chciało się nam nad nimi pracować.

Podsumowując, aby nasze postanowienia noworoczne miały szansę przetrwać dłużej niż tylko na początku roku, musimy skupić się na dokładnym wyznaczeniu wymagającego i jednocześnie możliwego do zrealizowania celu, podzielić go na mniejsze segmenty, które możemy kontrolować i korygować, a także - jeśli nie mamy pomysłu, jak zrobić - poprawnie skonsultować nasz plan ze specjalistą, aby ułatwić skuteczne wykonani.

Oskar Macuk

- trener i fizjoterapeuta sportowy

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu