eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Sezon śmiecenia w lasach

Zanim chwilowo został zabroniony nam wstęp do lasów, zdążyliśmy już nabrudzić. Niestety, nasze społeczeństwo jest w tym względzie niereformowalne. O śmieceniu w lasach rozmawialiśmy niedawno z Marcinem Rogalski ze straży leśnej

Z Marcinem Rogalskim, komendantem straży leśnej w Nadleśnictwie Gryfino rozmawiamy o porzucanych w lasach śmieciach.
- Największe skupiska śmieci znajdują się przy aglomeracjach miejskich, czyli w leśnictwach Gryfino, Pniewo, Steklno – mówi Marcin Rogalski.

Śmieci porzucane są tuż przy drogach publicznych, czy również w głębi lasów?
M. Rogalski: Kiedyś częściej wyrzucano śmieci w głębi, ale dzięki postawieniu szlabanów nie ma obecnie możliwości wjazdu do lasów większym samochodem, przez co ten proceder niemal ustał. Sporadycznie zdarzają się sytuacje, że wyrzucane są one przed szlabanami.

Jakie to najczęściej odpady?
- Części samochodowe, które mogą pochodzić z okolicznych warsztatów, jak plastikowe podbitki, zderzaki, opony. Generalnie mamy duży problem z odpadami samochodowymi. Podnoszenie stawek za utylizację sprawia, że niektórzy wybierają taką nielegalną opcję.

Udaje wam się złapać sprawców?
- Oczywiście! Mamy system monitoringu, kamery mobilne, rejestrujemy obraz z parkingów i miejsc, gdzie takie śmieci są porzucane. Dzięki fotopułapkom udaje się docierać do sprawców. Wielu ludzi w śmieciach bytowych zostawia również swoje namiary, po których dochodzimy do sprawców. Śmieci bytowych jest jednak coraz mniej, za to sporo przemysłowych. Nie zdarzają się już natomiast takie sytuacje jak ta, która miała miejsce lata temu, kiedy porzucono opony wysypane z tira. Teraz, jeśli ktoś porzuci odpady, to są to dwa, może trzy zderzaki.

Wrażliwość społeczna jest większa?
- Kiedyś ludzie nie zwracali uwagi na śmieci w lasach, a obecnie nawet jak zobaczą butelkę, to dzwonią na 112. Świadomość spacerowiczów jest coraz większa. Dobrze współpracujemy również ze strażą miejską z Gryfina, która informuje nas o śmieciach leżących na naszym terenie. Wspólnie na terenie gminy próbujemy odnaleźć osoby, które te śmieci mogły wyrzucić.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu